thx
btw i plan to take mobile plan at thr..but all also for 24months.n i only got offer for 1.6years
means i cant get the plan?
Studying in Australia (V 3.0), Read front page or be prepared for warn
Studying in Australia (V 3.0), Read front page or be prepared for warn
|
|
Feb 16 2009, 01:03 PM
|
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]()
All Stars
13,790 posts Joined: Jan 2006 From: stress & confuse world |
thx
btw i plan to take mobile plan at thr..but all also for 24months.n i only got offer for 1.6years means i cant get the plan? |
|
|
|
|
|
Feb 16 2009, 01:12 PM
|
![]() ![]() ![]()
Junior Member
437 posts Joined: Jun 2008 |
u can but u'll have to pay the extra 0.4 years although u are not using it.
y not get prepaid? |
|
|
Feb 16 2009, 01:31 PM
|
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]()
All Stars
13,790 posts Joined: Jan 2006 From: stress & confuse world |
coz postpaid more worth than prepaid?coz i only aim iphone for now
|
|
|
Feb 16 2009, 02:03 PM
|
![]() ![]() ![]()
Junior Member
437 posts Joined: Jun 2008 |
icic..
but if you are not the kind that calls/sms alot prepaid would save u more money.. since you are planning to get an iphone then different case d lo |
|
|
Feb 16 2009, 02:26 PM
|
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]()
Senior Member
1,207 posts Joined: Feb 2006 From: PENANG |
QUOTE(Thalmes @ Feb 15 2009, 07:52 PM) Guys...Asking this in Garage sales or kopitiam won't really help . So sorry if I violated the thread rule . Sorry haya ... i got it. ( back in mys)I wanna ask , Anyone in Perth has friend selling Casio Class Pad ? The graphic calculator . I wanna buy a 2nd hand one as a new one cost a bomb . My school needs them and students with it definitely gains an upper hand during exam . i used to use in back in perth as well but i am in melbourne but going back to mys. QUOTE(hihihehe @ Feb 16 2009, 12:17 PM) haha Good luck. i am flying home! wakakkaa QUOTE(hihihehe @ Feb 16 2009, 01:03 PM) thx u can take plan but tell you 1st ah..btw i plan to take mobile plan at thr..but all also for 24months.n i only got offer for 1.6years means i cant get the plan? your exit fee is going to cost u a bomb.. just a reminder. for now. take a 29 cap. if u over use upgrade to 49. because if you take 49. it is very hard to downgrade to 29 cap. Besides choose a cap that give u a free phone and doesn;t require you to pay extra for the phone. gonna cost you if u take phone that charge u 10 per month for 24 month This post has been edited by whojen: Feb 16 2009, 02:30 PM |
|
|
Feb 16 2009, 02:34 PM
|
![]() ![]() ![]() ![]()
Senior Member
624 posts Joined: Jan 2003 From: Subang Jaya, Brisbane |
Optus has a 1yr contract for Iphone. The phone is $600 i think....and a $49 cap contract
|
|
|
|
|
|
Feb 16 2009, 03:37 PM
|
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]()
Senior Member
1,799 posts Joined: Dec 2008 |
whojen , Is it really useful in exams and such ? Or older graphic calculator could also do the trick ? mine is a graphic calculator but not the touch screen one . The new one is touch screen .
|
|
|
Feb 16 2009, 03:43 PM
|
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]()
Senior Member
6,339 posts Joined: Jan 2003 |
Anyone looking for a single room in Clayton near Monash University please PM me.
If this is posted at the wrong place, please feel free to contact me for deletion. |
|
|
Feb 16 2009, 04:51 PM
|
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]()
Senior Member
5,355 posts Joined: Jan 2003 From: Cera |
QUOTE(mrRighthand @ Feb 15 2009, 07:32 PM) if u lik dessert house, u must try rose garden... their spicy salt chicken is the best..i'm not sure in the menu is written as what but in cantonese we call it "ciu yim kai pah fan"... it will blow your mind.. haha.. try stalactites too.. lol... rose garden's famous ciu yim kai pah...Stalactites is probably the name you'll hear the most if you ask about Greek cuisine, but it's kinda pricey and personally I don't think the food is that great anyway. Then again, I'm no fan of Greek cooking as most of them are "soaked" in tons of olive oil and too spices-heavy for my liking. QUOTE(KVReninem @ Feb 16 2009, 08:05 AM) FOOD is never cheap. Expect to pay 7 to 10 in suburbs; 10 above in city except some dirty & lausy restaurant. You can find food for less than 10AUD in the city lah, not necessarily in dirty, lousy restaurants. wassup? want to open LYN booth in UNimelb O week? LYN booth in UniMelb hehe... need meh? |
|
|
Feb 16 2009, 05:12 PM
|
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]()
Senior Member
5,369 posts Joined: Jan 2003 |
QUOTE(StarGhazzer @ Feb 16 2009, 05:51 PM) lol... rose garden's famous ciu yim kai pah... ohya rose garden Stalactites is probably the name you'll hear the most if you ask about Greek cuisine, but it's kinda pricey and personally I don't think the food is that great anyway. Then again, I'm no fan of Greek cooking as most of them are "soaked" in tons of olive oil and too spices-heavy for my liking. You can find food for less than 10AUD in the city lah, not necessarily in dirty, lousy restaurants. LYN booth in UniMelb hehe... need meh? |
|
|
Feb 16 2009, 06:54 PM
|
![]() ![]() ![]() ![]()
Senior Member
635 posts Joined: Dec 2005 From: Subang Jaya |
Just curious, does anyone use GPS while they're in Australia?
|
|
|
Feb 16 2009, 07:07 PM
|
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]()
Senior Member
4,852 posts Joined: Aug 2006 |
|
|
|
Feb 16 2009, 07:35 PM
|
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]()
Senior Member
5,369 posts Joined: Jan 2003 |
|
|
|
|
|
|
Feb 16 2009, 08:05 PM
|
![]()
Junior Member
30 posts Joined: Dec 2008 From: Caer Darrow |
lyn booth in melb uni pls
|
|
|
Feb 16 2009, 08:11 PM
|
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]()
Senior Member
5,369 posts Joined: Jan 2003 |
|
|
|
Feb 16 2009, 09:09 PM
|
![]() ![]()
Junior Member
225 posts Joined: Aug 2008 |
QUOTE(hihihehe @ Feb 16 2009, 01:31 PM) i saw three they have a package for iphone..postpaid and prepaid to..just go check out all the network available lor.QUOTE(quantum @ Feb 16 2009, 02:34 PM) yeah yeah i saw that too.QUOTE(StarGhazzer @ Feb 16 2009, 04:51 PM) lol... rose garden's famous ciu yim kai pah... 10 bucks food is like if you eat those non fast food type.Stalactites is probably the name you'll hear the most if you ask about Greek cuisine, but it's kinda pricey and personally I don't think the food is that great anyway. Then again, I'm no fan of Greek cooking as most of them are "soaked" in tons of olive oil and too spices-heavy for my liking. You can find food for less than 10AUD in the city lah, not necessarily in dirty, lousy restaurants. LYN booth in UniMelb hehe... need meh? hungry jacks deal 4.95 whopper jnr with coke fries and a sundae! enough to make me full the whole day. QUOTE(quantum @ Feb 16 2009, 05:51 PM) the eating king!!!QUOTE(Saigo @ Feb 16 2009, 06:54 PM) quantum does.it's quite annoying when that woman keeps telling you where to go. |
|
|
Feb 16 2009, 09:24 PM
|
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]()
All Stars
12,291 posts Joined: Aug 2006 |
QUOTE(MeruChan @ Feb 16 2009, 09:09 PM) 10 bucks food is like if you eat those non fast food type. hungry jacks deal 4.95 whopper jnr with coke fries and a sundae! enough to make me full the whole day. that is not enough for the big eating hungry males........ |
|
|
Feb 16 2009, 09:31 PM
|
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]()
Senior Member
2,691 posts Joined: Sep 2008 |
QUOTE(MeruChan @ Feb 16 2009, 09:09 PM) i saw three they have a package for iphone..postpaid and prepaid to..just go check out all the network available lor. ...whopper jr meal can make you full the whole day. phuyoo. heheheheh. yeah yeah i saw that too. 10 bucks food is like if you eat those non fast food type. hungry jacks deal 4.95 whopper jnr with coke fries and a sundae! enough to make me full the whole day. the eating king!!! quantum does. it's quite annoying when that woman keeps telling you where to go. you save a lot of money if you buy take out and save your food though. i used to get nasi goreng take out .and it serves 2 people can last 2 meals for 7-8 bucks. |
|
|
Feb 16 2009, 10:35 PM
|
![]() ![]()
Junior Member
225 posts Joined: Aug 2008 |
i only eat out during lunch..and i cook for me and my bro's dinner.
I make really good breakfast but like..i dont usually eat breakfast. whopper jnr rly can make me not makan whole day haha.. if you cook yourself 5-7 dollars worth of groceries enough to eat for 2 people..well if you eat out..it's a different story! but pan cakes are sooooooo yummy! |
|
|
Feb 16 2009, 11:38 PM
|
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]()
Senior Member
2,691 posts Joined: Sep 2008 |
you are such a good sister. kekekeke.
if you are a lazy cook like me. i used to just get those instant curry and chicken. and could make a meal for 4 people for aud$6. hehehe. just chicken rice and potato |
|
Topic ClosedOptions
|
| Change to: | 0.3153sec
0.86
6 queries
GZIP Disabled
Time is now: 14th December 2025 - 09:55 AM |