i just took a look on the new digi plan and in my case i just lost RM493
here's how i calculate, i took 3GS 32 GB iDigi138 plan and didnt take up the EPP plan but paid all with credit card
old plan:
iPhone + 6 month plan : 2,459
6 month plan value: 138 x 6 =828
net paid for phone = 2,459 - 828 = 1,631
remaining value of contract = 138 * 18 = 2,484
total = 1,631 + 2,484 = 4,115
new revised plan:
iPhone + 6 month plan : 2,542
6 month plan value: 90 x 6 =540
net paid for phone = 2,542 - 540 = 2,002
remaining value of contract = 90 * 18 = 1,620
total = 2,002 + 1,620 = 3,622
difference between old and new plan = 4,115 - 3,622 = 493

Added on July 7, 2010, 11:45 pmok, if i calculate it in a different way, i lost RM781!!!!!!!!!!!!!!!!
old plan:
iPhone + 6 month plan : 2,459
remaining value of contract = 138 * 18 = 2,484
total = 2,459 + 2,484 = 4,943
new revised plan:
iPhone + 6 month plan : 2,542
remaining value of contract = 90 * 18 = 1,620
total = 2,542 + 1,620 = 4,162
difference between old and new plan = 4,943 - 4,162 = 781!!!!!!!!!!!
demmit! now i want digi to revise my monthly bill to RM90!!!! is this possible?
This post has been edited by GagakMan: Jul 7 2010, 11:47 PM