QUOTE(StarGhazzer @ Mar 28 2010, 09:10 AM)
Whoa what are you eating over there? $100 per week on groceries alone? 25 is probably too conservative an estimate I suppose (used to be adequatethat before the inflation). Now I'm getting away with 40-50 per week but it's because I'm earning my income now and hence being less stingy compared to student time.
Buy in bulk to save... when there's $1/litre long life milk on offer, go grab a carton and will last you for 2 months. That's 50% savings. Same with stuff like rice... if there's no offer, it can hit $25-30 per kg but again you'll be able to find <$20/kg when the timing is right.
For those in Hobart... check out No Frills Wholesale Cash&Carry... it's like makro in M'sia. Grab stuff in bulk then split it among your friends/housemates.
yeah prob cos i buy bits by bits, so thats why it's kinda exp. hmm, sorry for not making it clear, 100$ is my week's spending, groceries can hit around 40ish. well, still looking for a way to save =P where's this no frills wholesale CnC?Buy in bulk to save... when there's $1/litre long life milk on offer, go grab a carton and will last you for 2 months. That's 50% savings. Same with stuff like rice... if there's no offer, it can hit $25-30 per kg but again you'll be able to find <$20/kg when the timing is right.
For those in Hobart... check out No Frills Wholesale Cash&Carry... it's like makro in M'sia. Grab stuff in bulk then split it among your friends/housemates.
Mar 28 2010, 10:48 AM

Quote
0.0205sec
0.44
6 queries
GZIP Disabled