QUOTE(Tror @ Aug 30 2010, 05:37 AM)
hi, im still a student but i wanted to start a business so badly and this is my 1st business so i hope can get come advice from u all:)
my plan was starting a bulble tea + waffer shop near my college..
i had check the rental is aproximate 1.2k.
the machine aproximate 5k for everting i needed
one helper around 1k a month .
im seeking whether my calculation is correct ? and should i anything i should add in as consideration? THx:)
You miss out a few thingsmy plan was starting a bulble tea + waffer shop near my college..
i had check the rental is aproximate 1.2k.
the machine aproximate 5k for everting i needed
one helper around 1k a month .
im seeking whether my calculation is correct ? and should i anything i should add in as consideration? THx:)
1) Electricity and water expense?
2) Materials supply?
3) Your booth/stall setup?
Your monthly expenses is RM2.2k (labour + rental). You plus item no. 1 and no.2 you have your monthly expenses.
Can you estimate how much you can sell and how much you want to charge per cup and per waffer?
Aug 30 2010, 11:32 AM

Quote
0.1046sec
0.91
6 queries
GZIP Disabled