QUOTE(Majinity @ Mar 28 2010, 10:01 PM)
2L of milk. is 20 of 100ml am i rite? if yes.
3g per 100ml
3x20 = 60g protein per day.
if whey 2.5kg can last you a month? if yes.
per serve is what? 30g protein?
then you need to take twice a day to catchup with milk
do the same with cals n fat. and see how. compare it this way is better.
WHEY PROTEIN3g per 100ml
3x20 = 60g protein per day.
if whey 2.5kg can last you a month? if yes.
per serve is what? 30g protein?
then you need to take twice a day to catchup with milk
do the same with cals n fat. and see how. compare it this way is better.
RM150 for 3000g packaging protein powder
1 scoop is 20g powder which contains 16g protein
3000g/20g = 150 scoops of 16g protein.
which means RM150/150 scoops = RM1 for 16g of protein.
MILK
100ml = 3.3g protein
2 liters for RM12 lets say.
500ml = 16.5g protein
RM12/4 = RM3
every 500ml cost(16.5g protein) = RM3
which means milk is more expensive than the whey from 4rings?
correct me if im wrong.
Mar 28 2010, 10:40 PM

Quote
0.0205sec
0.36
5 queries
GZIP Disabled