Welcome Guest ( Log In | Register )

Outline · [ Standard ] · Linear+

 Gaining Weight, 50kg 165cm (very thin)

views
     
Majinity
post Mar 27 2010, 09:14 PM

Enthusiast
*****
Senior Member
792 posts

Joined: May 2006


QUOTE(snowberry @ Mar 27 2010, 07:32 PM)
so u mean have have to hit the gym at the same time control diet..correct?

am i able to buy dumbbell and work it out at home? gym is quite costly for me as a student.
*
student? most uni have a gym of their own. not sure workout with just dumbbell could help, you need intense workout. push to the limit.
Majinity
post Mar 28 2010, 10:01 PM

Enthusiast
*****
Senior Member
792 posts

Joined: May 2006


QUOTE(snowberry @ Mar 28 2010, 09:21 PM)
if 1 day u drink 2 liters of milk

for example, goodday milk which cost around RM12 for 1 bottle( 2 liters )

30x12= RM360

wouldn't it be costly?should i replace it with whey? RM150 for 2.5kg?

advise me.
*
2L of milk. is 20 of 100ml am i rite? if yes.

3g per 100ml
3x20 = 60g protein per day.

if whey 2.5kg can last you a month? if yes.

per serve is what? 30g protein?
then you need to take twice a day to catchup with milk

do the same with cals n fat. and see how. compare it this way is better.
Majinity
post Mar 28 2010, 11:50 PM

Enthusiast
*****
Senior Member
792 posts

Joined: May 2006


hahaha guess protein on milk is less than whey lol. its like darklight says, real meal > supplements all the way

 

Change to:
| Lo-Fi Version
0.0177sec    0.51    6 queries    GZIP Disabled
Time is now: 21st December 2025 - 03:27 AM