Wondering if eating just chicken thigh and eggs for protein is better and cheaper than buying pp.
Is it cheaper to bulk with food or protein powder?, Anyone done the math b?
Is it cheaper to bulk with food or protein powder?, Anyone done the math b?
|
|
Dec 18 2015, 04:39 PM, updated 10y ago
Show posts by this member only | IPv6 | Post
#1
|
![]() ![]() ![]() ![]()
Junior Member
657 posts Joined: Mar 2014 |
Wondering if eating just chicken thigh and eggs for protein is better and cheaper than buying pp.
|
|
|
|
|
|
Dec 18 2015, 04:46 PM
Show posts by this member only | Post
#2
|
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]()
Senior Member
3,377 posts Joined: Jul 2005 From: Klang |
QUOTE(sagethesausage @ Dec 18 2015, 04:39 PM) Yes real food is cheaper and better cause it contains vitamins, fat, etc.Whey protein is very convenient when i cant eat that much.. This post has been edited by Amedion: Dec 18 2015, 04:47 PM |
|
|
Dec 18 2015, 04:48 PM
Show posts by this member only | Post
#3
|
![]() ![]() ![]() ![]()
Junior Member
502 posts Joined: Dec 2006 |
you cant have one without the other... PP helps to bulk faster but you can't stop eating the right foods.
|
|
|
Dec 18 2015, 05:14 PM
Show posts by this member only | Post
#4
|
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]()
Senior Member
4,382 posts Joined: Jan 2009 |
|
|
|
Dec 19 2015, 08:31 AM
Show posts by this member only | Post
#5
|
![]() ![]() ![]()
Junior Member
312 posts Joined: Mar 2013 |
|
|
|
Dec 19 2015, 03:30 PM
Show posts by this member only | Post
#6
|
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]()
Senior Member
1,672 posts Joined: Jan 2003 |
Real food best comes with nutrients all the calories to bulk.
|
|
|
|
|
|
Dec 19 2015, 09:24 PM
Show posts by this member only | Post
#7
|
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]()
Senior Member
1,892 posts Joined: Jun 2011 |
you should understand why it's called protein powder at first place. it's just supplementation for your protein needs
|
|
|
Dec 27 2015, 10:49 PM
Show posts by this member only | Post
#8
|
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]()
Senior Member
1,144 posts Joined: Nov 2015 |
i usually damn lazy to make dinner, so everything fruit and vege + whey protein thru night
not good but im too lazy. |
|
|
Jan 22 2016, 07:15 PM
Show posts by this member only | Post
#9
|
![]() ![]()
Junior Member
177 posts Joined: Nov 2012 |
To answer your question, yes, real food is cheaper. Btw, if you do the math, you'll find that lean chicken breast gives better protein economy than eggs (grams of protein per ringgit). Milk is cheap protein source in other countries, but not so here.
PP is infinitely more convenient than chicken or eggs, and that's why it's still popular. |
|
|
Jan 28 2016, 07:01 PM
|
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]()
Senior Member
9,616 posts Joined: Dec 2013 |
Ihmo,
I think whey protein is cheap per serving, baru RM3++... Give me a sample of food around that price that contained 25g protein.... (can drink when get up + post workout. Convenient mah) This post has been edited by heavensea: Jan 28 2016, 07:02 PM |
|
|
Jan 29 2016, 12:03 AM
|
![]() ![]() ![]() ![]()
Junior Member
657 posts Joined: Mar 2014 |
|
|
|
Jan 29 2016, 12:26 AM
|
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]()
Senior Member
9,616 posts Joined: Dec 2013 |
|
|
|
Jan 29 2016, 02:23 PM
|
![]() ![]()
Junior Member
70 posts Joined: Feb 2014 |
QUOTE(heavensea @ Jan 28 2016, 07:01 PM) Ihmo, 100g of chicken breast at AEON costs RM1.99. A slightly better quality one from Cold Storage goes between RM2.39 to RM2.55. That's 24g-27g of protein depending on the quality you get. You could get even cheaper from Tesco or wet market, but quality is almost like trying to hit jackpot, much easier though. If you buy your ingredients by bulk, real food is cheaper every time. I've done the math before, it's in a notepad at home. By now the price would be outdated I guess but even if you recalculate, you'll still find them cheaper. Eggs are better of course if you're bulking. They're not so cheap though if you get rid of the yolk.I think whey protein is cheap per serving, baru RM3++... Give me a sample of food around that price that contained 25g protein.... (can drink when get up + post workout. Convenient mah) IMO PP is only better if you either don't like cooking, don't like to prep your food or during emergencies when you're in a hurry. Personally, I can't stand the taste of PP. Tried a few, so far I haven't found a single PP that I could take 3 scoops. 200g of chicken is so much easier to down. To each their own, of course. |
|
|
|
|
|
Jan 29 2016, 02:42 PM
|
![]() ![]()
Junior Member
292 posts Joined: May 2014 |
I usually roast marinated chicken breasts that I bought and put them in frozen. RM10 about 4-6 piece. RM20 for the whole week. When want to eat just defrost and microwave it and mix with boiled broccoli and other vege, fresh tomatoes and cucumber or stir fry with coconut oil.
Don't throw the York away..there's myth about egg and dietary cholesterol...you can buy kampong eggs or free range eggs from Tesco...gobbled down 6 or more eggs per day. |
|
|
Jan 29 2016, 02:44 PM
|
![]() ![]()
Junior Member
237 posts Joined: Apr 2010 From: KL |
whey protein more cheaper.. calculate base on RM per serving.
|
|
|
Jan 29 2016, 03:04 PM
|
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]()
Senior Member
3,377 posts Joined: Jul 2005 From: Klang |
|
|
|
Jan 29 2016, 04:33 PM
Show posts by this member only | IPv6 | Post
#17
|
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]()
Senior Member
1,493 posts Joined: Jan 2012 |
|
|
|
Jan 29 2016, 07:56 PM
|
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]()
Senior Member
9,616 posts Joined: Dec 2013 |
sry guys.. my math sux.. (rarely go shopping groceries + cook)
listen to sifus as: real food > whey protein |
|
|
Jan 30 2016, 11:23 AM
|
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]()
All Stars
12,573 posts Joined: Nov 2008 |
Based on ON Gold Whey 5lbs (70 servings) for approximately RM220 which gives you 24g protein per serving. So it's around RM3 for 24g of protein.
The only food I know that gives you more than 24g of protein for RM3 is eggs. One large egg (50g) gives you around 6g of protein and it costs like 40 cents perhaps (higher side) ? |
|
|
Jan 31 2016, 01:41 AM
|
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]()
Senior Member
1,672 posts Joined: Jan 2003 |
QUOTE(-kytz- @ Jan 30 2016, 11:23 AM) Based on ON Gold Whey 5lbs (70 servings) for approximately RM220 which gives you 24g protein per serving. So it's around RM3 for 24g of protein. And the egg comes with other good nutrients too The only food I know that gives you more than 24g of protein for RM3 is eggs. One large egg (50g) gives you around 6g of protein and it costs like 40 cents perhaps (higher side) ? |
|
|
Jan 31 2016, 05:23 PM
|
|
Staff
30,735 posts Joined: Jan 2003 |
QUOTE(-kytz- @ Jan 30 2016, 11:23 AM) Based on ON Gold Whey 5lbs (70 servings) for approximately RM220 which gives you 24g protein per serving. So it's around RM3 for 24g of protein. peanut butter.The only food I know that gives you more than 24g of protein for RM3 is eggs. One large egg (50g) gives you around 6g of protein and it costs like 40 cents perhaps (higher side) ? aroundy RM11 / for the roughly 450gm jar of 14 servings. each serving has 8gm protein...so 24gm protein is basically RM2.40. |
|
|
Feb 1 2016, 12:19 PM
|
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]()
Senior Member
3,377 posts Joined: Jul 2005 From: Klang |
|
|
|
Feb 1 2016, 01:07 PM
|
![]() ![]() ![]() ![]() ![]()
Junior Member
710 posts Joined: Mar 2009 |
QUOTE(Everdying @ Jan 31 2016, 05:23 PM) peanut butter. correct, however not the best choice if you're on a cut. aroundy RM11 / for the roughly 450gm jar of 14 servings. each serving has 8gm protein...so 24gm protein is basically RM2.40. |
|
|
Feb 1 2016, 01:25 PM
|
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]()
All Stars
12,573 posts Joined: Nov 2008 |
QUOTE(Everdying @ Jan 31 2016, 05:23 PM) peanut butter. Thanks! How could I forget about that since I eat peanut butter everyday aroundy RM11 / for the roughly 450gm jar of 14 servings. each serving has 8gm protein...so 24gm protein is basically RM2.40. QUOTE(Amedion @ Feb 1 2016, 12:19 PM) and if you all want to stay on topic.. its cheaper to bulk with real food cause real food have more calories.. QUOTE(axtray @ Feb 1 2016, 01:07 PM) correct, however not the best choice if you're on a cut. That's true. I'm cutting now so whey protein offers the most protein per calorie. |
|
|
Feb 1 2016, 02:56 PM
Show posts by this member only | IPv6 | Post
#25
|
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]()
Senior Member
1,493 posts Joined: Jan 2012 |
QUOTE(-kytz- @ Feb 1 2016, 01:25 PM) Thanks! How could I forget about that since I eat peanut butter everyday Wonder how you cut on it. I rather get my 25g protein from chicken breast/fish/some meat when cutting cause that fast absorbing light whey drink just makes me hungry again in 30mins. Cannot tahan.Yeah that's true! That's true. I'm cutting now so whey protein offers the most protein per calorie. |
|
|
Feb 1 2016, 03:50 PM
|
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]()
All Stars
12,573 posts Joined: Nov 2008 |
QUOTE(Armesh @ Feb 1 2016, 02:56 PM) Wonder how you cut on it. I rather get my 25g protein from chicken breast/fish/some meat when cutting cause that fast absorbing light whey drink just makes me hungry again in 30mins. Cannot tahan. It's actually to fill up my macro requirement for the day, that is 120g of protein without going overboard with the calories.I still eat my chicken, fish, eggs, etc This post has been edited by -kytz-: Feb 1 2016, 03:50 PM |
|
|
Feb 1 2016, 05:37 PM
|
![]() ![]() ![]() ![]()
Junior Member
657 posts Joined: Mar 2014 |
QUOTE(-kytz- @ Feb 1 2016, 03:50 PM) It's actually to fill up my macro requirement for the day, that is 120g of protein without going overboard with the calories. You actually don't need 120g of protein, unless your bodyweight is 120kg. Check the other thread here for more info.I still eat my chicken, fish, eggs, etc |
|
|
Feb 1 2016, 05:44 PM
|
![]() ![]() ![]() ![]() ![]()
Junior Member
710 posts Joined: Mar 2009 |
|
|
|
Feb 1 2016, 06:04 PM
|
![]() ![]() ![]() ![]()
Junior Member
657 posts Joined: Mar 2014 |
QUOTE(axtray @ Feb 1 2016, 05:44 PM) Nope, 1g per kg, read thishttps://forum.lowyat.net/topic/3809244 |
|
|
Feb 1 2016, 06:17 PM
|
![]() ![]() ![]() ![]() ![]()
Junior Member
710 posts Joined: Mar 2009 |
QUOTE(sagethesausage @ Feb 1 2016, 06:04 PM) hm, anyone tried this? or most still going by the proven and tested 1 gram per pound of bodyweight (or lean body mass)? lol |
|
|
Feb 1 2016, 07:08 PM
|
|
Staff
30,735 posts Joined: Jan 2003 |
i thought got diff schools of thought?
some say 0.5gm / kg enough for maintenance up to 0.8gm etc. anyway, depending what food u eat... protein powder can be cheaper, but obviously not as filling. remember when u cook also need gas, oil, veggies, and dunno what else u feel like throwing in unless u want a bland tasting meal |
|
|
Feb 1 2016, 08:25 PM
|
![]() ![]() ![]() ![]() ![]()
Junior Member
710 posts Joined: Mar 2009 |
Hmm then the article is kinda conflicting with those who are following Leangains Intermittent Fasting (and had great result with it).
As for me, i'm happy with my 0.8 - 1 gram per "pound" of lean body mass. to others, i'd suggest you stay consistent with your diet and you'll do just fine. if you're not recovering fast enough, experiment by increasing the protein intake. |
|
|
Feb 1 2016, 09:52 PM
Show posts by this member only | IPv6 | Post
#33
|
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]()
Senior Member
1,493 posts Joined: Jan 2012 |
QUOTE(-kytz- @ Feb 1 2016, 03:50 PM) It's actually to fill up my macro requirement for the day, that is 120g of protein without going overboard with the calories. Currently cutting @ 1900 cals. I eat all food and max out on water but still hungry as fuck all the time and satiety issues.... like I'm always hungry T.T.I still eat my chicken, fish, eggs, etc |
|
|
Feb 28 2016, 01:06 AM
|
![]() ![]()
Junior Member
275 posts Joined: Feb 2016 |
|
|
|
Feb 28 2016, 01:15 AM
|
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]()
All Stars
12,573 posts Joined: Nov 2008 |
|
|
|
Feb 28 2016, 10:32 AM
|
![]() ![]()
Junior Member
275 posts Joined: Feb 2016 |
QUOTE(-kytz- @ Feb 28 2016, 01:15 AM) On the same topic of satiety promoting foods, fats (especially bakery products with plenty of fats and sugar) don't seem to work as well as potatoes, fish, and fibrous fruits like orange, and of course, vegetables.This post has been edited by ripplezone: Feb 28 2016, 02:30 PM |
|
|
Feb 28 2016, 04:42 PM
|
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]()
Senior Member
5,170 posts Joined: Jul 2006 From: /k//k/, /k/undasang |
|
|
|
Feb 28 2016, 05:23 PM
|
![]() ![]()
Junior Member
275 posts Joined: Feb 2016 |
|
| Change to: | 0.0588sec
0.39
6 queries
GZIP Disabled
Time is now: 21st December 2025 - 04:54 AM |