Welcome Guest ( Log In | Register )

Outline · [ Standard ] · Linear+

 Is it cheaper to bulk with food or protein powder?, Anyone done the math b?

views
     
Armesh
post Jan 29 2016, 04:33 PM

Regular
******
Senior Member
1,493 posts

Joined: Jan 2012
QUOTE(mred02 @ Jan 29 2016, 02:44 PM)
whey protein more cheaper.. calculate base on RM per serving.
*
user posted image
Armesh
post Feb 1 2016, 02:56 PM

Regular
******
Senior Member
1,493 posts

Joined: Jan 2012
QUOTE(-kytz- @ Feb 1 2016, 01:25 PM)
Thanks! How could I forget about that since I eat peanut butter everyday tongue.gif
Yeah that's true!
That's true. I'm cutting now so whey protein offers the most protein per calorie.
*
Wonder how you cut on it. I rather get my 25g protein from chicken breast/fish/some meat when cutting cause that fast absorbing light whey drink just makes me hungry again in 30mins. Cannot tahan.
Armesh
post Feb 1 2016, 09:52 PM

Regular
******
Senior Member
1,493 posts

Joined: Jan 2012
QUOTE(-kytz- @ Feb 1 2016, 03:50 PM)
It's actually to fill up my macro requirement for the day, that is 120g of protein without going overboard with the calories.
I still eat my chicken, fish, eggs, etc smile.gif
*
Currently cutting @ 1900 cals. I eat all food and max out on water but still hungry as fuck all the time and satiety issues.... like I'm always hungry T.T.

 

Change to:
| Lo-Fi Version
0.0201sec    0.40    7 queries    GZIP Disabled
Time is now: 21st December 2025 - 07:25 PM