QUOTE(AttilaTheHun @ Jul 20 2017, 11:20 AM)
I know what a trial run is. The point is, you are not painting the whole picture. I'm pretty sure you're gonna say, "Do I need to specify ? This is /k. Go figure it out".
The fact of the matter is, to make RM200 per day, whatever business. Needs hard work. Be it a nasi lemak seller. Or burger stall. It's not sunshine all the way. Businesses come and go. And customers are fickle minded. I won't eat the same thing everyday. Neither will you.
Btw Mate. Your post says it all. "So DIFFICULT making RM200 a day meh?" You just contradicted yourself quite nicely there.
PS:- No one will buy water from a pack and go stall like nasi lemak or burger. 1. No sitting space. 2. Price. One bandung RM2. I might as well order another Banjo/Nasi lemak. 3. It just doesn't make sense.
hi, i don't get what picture you want. i said trial run because you raised the question of selling 100 packs from day 1. most business does that even restaurants & factories. even cars.The fact of the matter is, to make RM200 per day, whatever business. Needs hard work. Be it a nasi lemak seller. Or burger stall. It's not sunshine all the way. Businesses come and go. And customers are fickle minded. I won't eat the same thing everyday. Neither will you.
Btw Mate. Your post says it all. "So DIFFICULT making RM200 a day meh?" You just contradicted yourself quite nicely there.
PS:- No one will buy water from a pack and go stall like nasi lemak or burger. 1. No sitting space. 2. Price. One bandung RM2. I might as well order another Banjo/Nasi lemak. 3. It just doesn't make sense.
i never say it's easy, did i? while some jobs are much easier if you willing to sacrifice your body. you will say there are job risks, sure, what job doesn't?
you'll be surprised how many Malaysians eat Nasi Lemak & Roti Canai on daily basis. unless there are too many nasi lemak stall at your area supply >>> demand. rarely i see more than 2 stalls within same area. coz not many people willing to do.
and why would i contradict myself? rm200 +- give or take. there is no business that gives you constant income each day. but you get an average. i'm sure rm200 average for nasi lemak vendors not that difficult. remember they don't just sell nasi lemak, you have add on rendang, sotong, some even sell babi hutan, end up 1 plate around rm4-5.
and why won't people buy drinks from nasi lemak, if they sell. and why must be rm2 for a bandung syrup? like i said the cost is at least 200-300% on drinks, they sell rm1 still make money, including the plastic bag & straws, people don't need to eat there lo, tapao nasi & drinks then go. you think very fun drive to point A for nasi, then drive to point B for drinks, then rush to work? or you say make milo at opis?
don't be so -ve bro.
Jul 20 2017, 11:27 AM

Quote
0.0573sec
0.23
5 queries
GZIP Disabled