Welcome Guest ( Log In | Register )

Outline · [ Standard ] · Linear+

 Is it cheaper to bulk with food or protein powder?, Anyone done the math b?

views
     
TSsagethesausage
post Dec 18 2015, 04:39 PM, updated 10y ago

On my way
****
Junior Member
657 posts

Joined: Mar 2014
Wondering if eating just chicken thigh and eggs for protein is better and cheaper than buying pp.
Amedion
post Dec 18 2015, 04:46 PM

It's a bird! No, it's a plane! No, it's star
*******
Senior Member
3,377 posts

Joined: Jul 2005
From: Klang



QUOTE(sagethesausage @ Dec 18 2015, 04:39 PM)
Wondering if eating just chicken thigh and eggs for protein is better and cheaper than buying pp.
*
Yes real food is cheaper and better cause it contains vitamins, fat, etc.
Whey protein is very convenient when i cant eat that much..

This post has been edited by Amedion: Dec 18 2015, 04:47 PM
y3ivan
post Dec 18 2015, 04:48 PM

On my way
****
Junior Member
502 posts

Joined: Dec 2006
you cant have one without the other... PP helps to bulk faster but you can't stop eating the right foods.
-Dan
post Dec 18 2015, 05:14 PM

Look at all my stars!!
*******
Senior Member
4,382 posts

Joined: Jan 2009


QUOTE(y3ivan @ Dec 18 2015, 08:48 AM)
you cant have one without the other... PP helps to bulk faster but you can't stop eating the right foods.
*
You don't need supplements.
champlaos11
post Dec 19 2015, 08:31 AM

Casual
***
Junior Member
312 posts

Joined: Mar 2013
QUOTE(sagethesausage @ Dec 18 2015, 04:39 PM)
Wondering if eating just chicken thigh and eggs for protein is better and cheaper than buying pp.
*
Always go for real food bro. But I fail at that sweat.gif
ExCrIpT
post Dec 19 2015, 03:30 PM

Regular
******
Senior Member
1,672 posts

Joined: Jan 2003


Real food best comes with nutrients all the calories to bulk.
degraw1993
post Dec 19 2015, 09:24 PM

Regular
******
Senior Member
1,892 posts

Joined: Jun 2011


you should understand why it's called protein powder at first place. it's just supplementation for your protein needs
RallyNight
post Dec 27 2015, 10:49 PM

Regular
******
Senior Member
1,143 posts

Joined: Nov 2015
i usually damn lazy to make dinner, so everything fruit and vege + whey protein thru night wink.gif
not good but im too lazy.
marczeman2
post Jan 22 2016, 07:15 PM

Getting Started
**
Junior Member
177 posts

Joined: Nov 2012


To answer your question, yes, real food is cheaper. Btw, if you do the math, you'll find that lean chicken breast gives better protein economy than eggs (grams of protein per ringgit). Milk is cheap protein source in other countries, but not so here.

PP is infinitely more convenient than chicken or eggs, and that's why it's still popular.
heavensea
post Jan 28 2016, 07:01 PM

Look at all my stars!!
*******
Senior Member
9,616 posts

Joined: Dec 2013
Ihmo,
I think whey protein is cheap per serving, baru RM3++...
Give me a sample of food around that price that contained 25g protein.... (can drink when get up + post workout. Convenient mah)

This post has been edited by heavensea: Jan 28 2016, 07:02 PM
TSsagethesausage
post Jan 29 2016, 12:03 AM

On my way
****
Junior Member
657 posts

Joined: Mar 2014
QUOTE(heavensea @ Jan 28 2016, 07:01 PM)
Ihmo,
I think whey protein is cheap per serving, baru RM3++...
Give me a sample of food around that price that contained 25g protein.... (can drink when get up + post workout. Convenient mah)
*
Eggs... Can drink raw also if you buy pasteurised version
heavensea
post Jan 29 2016, 12:26 AM

Look at all my stars!!
*******
Senior Member
9,616 posts

Joined: Dec 2013
QUOTE(sagethesausage @ Jan 29 2016, 12:03 AM)
Eggs... Can drink raw also if you buy pasteurised version
*
Rocky Balboa.
whyamiblack
post Jan 29 2016, 02:23 PM

Getting Started
**
Junior Member
70 posts

Joined: Feb 2014
QUOTE(heavensea @ Jan 28 2016, 07:01 PM)
Ihmo,
I think whey protein is cheap per serving, baru RM3++...
Give me a sample of food around that price that contained 25g protein.... (can drink when get up + post workout. Convenient mah)
*
100g of chicken breast at AEON costs RM1.99. A slightly better quality one from Cold Storage goes between RM2.39 to RM2.55. That's 24g-27g of protein depending on the quality you get. You could get even cheaper from Tesco or wet market, but quality is almost like trying to hit jackpot, much easier though. If you buy your ingredients by bulk, real food is cheaper every time. I've done the math before, it's in a notepad at home. By now the price would be outdated I guess but even if you recalculate, you'll still find them cheaper. Eggs are better of course if you're bulking. They're not so cheap though if you get rid of the yolk.

IMO PP is only better if you either don't like cooking, don't like to prep your food or during emergencies when you're in a hurry. Personally, I can't stand the taste of PP. Tried a few, so far I haven't found a single PP that I could take 3 scoops. 200g of chicken is so much easier to down. To each their own, of course.
Wolger
post Jan 29 2016, 02:42 PM

Getting Started
**
Junior Member
292 posts

Joined: May 2014


I usually roast marinated chicken breasts that I bought and put them in frozen. RM10 about 4-6 piece. RM20 for the whole week. When want to eat just defrost and microwave it and mix with boiled broccoli and other vege, fresh tomatoes and cucumber or stir fry with coconut oil.

Don't throw the York away..there's myth about egg and dietary cholesterol...you can buy kampong eggs or free range eggs from Tesco...gobbled down 6 or more eggs per day.
mred02
post Jan 29 2016, 02:44 PM

Getting Started
**
Junior Member
237 posts

Joined: Apr 2010
From: KL



whey protein more cheaper.. calculate base on RM per serving.
Amedion
post Jan 29 2016, 03:04 PM

It's a bird! No, it's a plane! No, it's star
*******
Senior Member
3,377 posts

Joined: Jul 2005
From: Klang



QUOTE(mred02 @ Jan 29 2016, 02:44 PM)
whey protein more cheaper.. calculate base on RM per serving.
*
Your math fail or you've never done any shopping before. wink.gif
Armesh
post Jan 29 2016, 04:33 PM

Regular
******
Senior Member
1,493 posts

Joined: Jan 2012
QUOTE(mred02 @ Jan 29 2016, 02:44 PM)
whey protein more cheaper.. calculate base on RM per serving.
*
user posted image
heavensea
post Jan 29 2016, 07:56 PM

Look at all my stars!!
*******
Senior Member
9,616 posts

Joined: Dec 2013
sry guys.. my math sux.. (rarely go shopping groceries + cook)
listen to sifus as:
real food > whey protein
-kytz-
post Jan 30 2016, 11:23 AM

10k Club
********
All Stars
12,573 posts

Joined: Nov 2008
Based on ON Gold Whey 5lbs (70 servings) for approximately RM220 which gives you 24g protein per serving. So it's around RM3 for 24g of protein.

The only food I know that gives you more than 24g of protein for RM3 is eggs. One large egg (50g) gives you around 6g of protein and it costs like 40 cents perhaps (higher side) ?
ExCrIpT
post Jan 31 2016, 01:41 AM

Regular
******
Senior Member
1,672 posts

Joined: Jan 2003


QUOTE(-kytz- @ Jan 30 2016, 11:23 AM)
Based on ON Gold Whey 5lbs (70 servings) for approximately RM220 which gives you 24g protein per serving. So it's around RM3 for 24g of protein.

The only food I know that gives you more than 24g of protein for RM3 is eggs. One large egg (50g) gives you around 6g of protein and it costs like 40 cents perhaps (higher side) ?
*
And the egg comes with other good nutrients too rclxms.gif

2 Pages  1 2 >Top
 

Change to:
| Lo-Fi Version
0.0259sec    0.75    6 queries    GZIP Disabled
Time is now: 20th December 2025 - 05:45 PM