QUOTE(tkwfriend @ Mar 27 2008, 03:36 PM)
well not a few days,
for king's cake shop bun will throw away every night, deli also do that. i personally work before with them.
no matter what u make remind yourself what u have learn u cannot sell them well outside because is too common.
machine itself cost a bomb roughyl 100k which i came across a person who is telling me.
for me i yet to go for class for baking but i learn it and try and error that will cost you some money as well.
for now should forget about shops first(rent) that will cost u a lot. when u want to rent usually the owner will ask for advance payment maybe 2 to 3 month rental first. depand on location as well.
i would suggest what target segment you want to choose from. who are ur client
this reply, make sense and is the thing which all learners should take into consideration, especially RENTAL, unless u inheritated a shop.
Added on March 28, 2008, 10:43 amQUOTE(-Nos- @ Mar 28 2008, 10:21 AM)
Maybe franchising will do best.. many choices, Secret Recipe? haha
franchise ? how much will secret recipe franchise purchase cost u ? how mucg loyalty fees and other fees cost u annually ? think about it before suggest.
This post has been edited by tpl66: Mar 28 2008, 10:43 AM