QUOTE(funnyTONE @ Feb 28 2023, 10:20 AM)
Like it or not, whey protein is probably the best value for protein in the market. Last time I calculate, one serve of whey protein cost around rm2.00 - rm2.50.
Cheaper than that is 4 eggs at around rm1.
But would rather drink a flavoured whey protein drink or eat 4 boiled eggs twice a day?
Around there but jiken breast cheaper at <RM2 per 100g = 31g protein. Someone mentioned awhey, it's like half the price of ON gold. Price per g of protein, jiken breast still cheaper but prep time mafan la Cheaper than that is 4 eggs at around rm1.
But would rather drink a flavoured whey protein drink or eat 4 boiled eggs twice a day?
Personally, I'd rather have jiken breast cause whey tastes terrible to me but can be very time consuming at high consumption. Social/dating life suffers too.
This post has been edited by iceblendedmonkey: Feb 28 2023, 01:55 PM
Feb 28 2023, 01:53 PM

Quote
0.5743sec
0.57
6 queries
GZIP Disabled