Welcome Guest ( Log In | Register )

Outline · [ Standard ] · Linear+

 Gym kaki, what protein shake good?

views
     
funnyTONE
post Feb 28 2023, 09:55 AM

certified /k/ oldfag
*******
Senior Member
2,949 posts

Joined: Apr 2006


I suggest you try first before committing.
Some tasted so terrible.

funnyTONE
post Feb 28 2023, 10:20 AM

certified /k/ oldfag
*******
Senior Member
2,949 posts

Joined: Apr 2006


QUOTE(Avangelice @ Feb 28 2023, 09:52 AM)
I'm way past the gym protein scene but I used to spend crazy money on ons whey and those are expensive.

What do u suggest for the frugal old men like me?
*
Like it or not, whey protein is probably the best value for protein in the market. Last time I calculate, one serve of whey protein cost around rm2.00 - rm2.50.

Cheaper than that is 4 eggs at around rm1.

But would rather drink a flavoured whey protein drink or eat 4 boiled eggs twice a day? sweat.gif
funnyTONE
post Feb 28 2023, 10:26 AM

certified /k/ oldfag
*******
Senior Member
2,949 posts

Joined: Apr 2006


QUOTE(Avangelice @ Feb 28 2023, 10:21 AM)
plus at my age that concoction ain't gonna sit right with me. What brand whey are you suggesting?
*
I'm not an expert to recommend anything because I've only tried one brand. Mesotropin platinum hydro whey (vanilla). Its fairly cheap ($80) and I can drink it down. I tried isolated whey and its too disgusting for me, like an episode of fear factor where they blendered animals organs and drinking it raw.
funnyTONE
post Feb 28 2023, 11:06 AM

certified /k/ oldfag
*******
Senior Member
2,949 posts

Joined: Apr 2006


QUOTE(max_cavalera @ Feb 28 2023, 10:31 AM)
Yeah most of prortin and whey drink taste like synthetic stuff…

Deswai i dont buy them. I just waste my money on farmfresh choc or goodday choc milk
*
laugh.gif
Yeah, I'm not too fond of the taste but I like that it gives me feeling full and not hungry all the time. Having more protein in our daily intake is just really good for overall health.
funnyTONE
post Feb 28 2023, 08:40 PM

certified /k/ oldfag
*******
Senior Member
2,949 posts

Joined: Apr 2006


QUOTE(iceblendedmonkey @ Feb 28 2023, 01:53 PM)
Around there but jiken breast cheaper at <RM2 per 100g = 31g protein. Someone mentioned awhey, it's like half the price of ON gold. Price per g of protein, jiken breast still cheaper but prep time mafan la  laugh.gif

Personally, I'd rather have jiken breast cause whey tastes terrible to me but can be very time consuming at high consumption. Social/dating life suffers too.
*
Haha, yeah.
But thanks for the comparison as well.

 

Change to:
| Lo-Fi Version
0.0201sec    0.76    6 queries    GZIP Disabled
Time is now: 18th December 2025 - 01:23 AM