I have even seen 1 burger stall have 5 workers. Only 2 working the remaining 3 sitting at the table playing hp.
Ramly burger stall able to earn how much?
Ramly burger stall able to earn how much?
|
|
Aug 12 2020, 08:46 AM
|
![]()
Newbie
27 posts Joined: May 2017 |
I have even seen 1 burger stall have 5 workers. Only 2 working the remaining 3 sitting at the table playing hp.
|
|
|
|
|
|
Aug 12 2020, 08:47 AM
|
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]()
Senior Member
4,050 posts Joined: Mar 2005 |
Assume 1 customer for every 5 minutes
1 hour = 12 customers Open 4 hours = 48 customers Average 1 person order ayam / daging special = RM 4 Daily revenue = 48 x 4 = RM 192 Assume product cost 50%, so margin 50% Net profit = 192 x 0.5 = RM 96 26 days operation = 96 x 26 = RM 2496 Just roughly.. I think profit margin is around > 60% |
|
|
Aug 12 2020, 08:49 AM
|
![]() ![]() ![]() ![]() ![]()
Senior Member
967 posts Joined: Apr 2009 |
|
|
|
Aug 12 2020, 08:56 AM
|
![]() ![]()
Junior Member
64 posts Joined: Oct 2012 |
|
|
|
Aug 12 2020, 09:01 AM
|
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]()
Senior Member
7,938 posts Joined: Mar 2014 |
Total sales vs profit.
Many of those working on their own did not deduct own salary |
|
|
Aug 12 2020, 09:02 AM
Show posts by this member only | IPv6 | Post
#26
|
![]()
Newbie
25 posts Joined: Oct 2018 |
QUOTE(MADReaLJL @ Aug 12 2020, 08:47 AM) Assume 1 customer for every 5 minutes Average maybe 2 burgers or Rm6, add more weekend sales1 hour = 12 customers Open 4 hours = 48 customers Average 1 person order ayam / daging special = RM 4 Daily revenue = 48 x 4 = RM 192 Assume product cost 50%, so margin 50% Net profit = 192 x 0.5 = RM 96 26 days operation = 96 x 26 = RM 2496 Just roughly.. I think profit margin is around > 60% Basically earn RM3K per month is quite realistic (just like keje gomen also) So kids, study SPM cukup lah tak payah masuk Uni pinjam PTPTN loan RM30K |
|
|
|
|
|
Aug 12 2020, 09:02 AM
|
![]() ![]()
Junior Member
141 posts Joined: May 2011 |
ive operated a burger stall during my university days over a decade ago under koperasi. easily about 200 buns a day. average price is RM2.5/burger. that is in university campus. and we share among 4 others + koperasi cut.. average 1K income per head depending on total sales. 4 hours work per day. but this is university campus lah... customer flow non stop. preparation for burger stall can be done during opening hours itself.
somewhere 6 years ago, my business doing very badly. just to earn a bit extra i took part time flipping burgers at night. average sale 100-130 buns a day. store making average sales 15K/month. the owner have 3 stalls and usually hires 2 workers per stall. |
|
|
Aug 12 2020, 09:03 AM
Show posts by this member only | IPv6 | Post
#28
|
![]()
Newbie
25 posts Joined: Oct 2018 |
QUOTE(RS232C @ Aug 12 2020, 09:02 AM) ive operated a burger stall during my university days over a decade ago under koperasi. easily about 200 buns a day. average price is RM2.5/burger. that is in university campus. and we share among 4 others + koperasi cut.. average 1K income per head depending on total sales. 4 hours work per day. but this is university campus lah... customer flow non stop. preparation for burger stall can be done during opening hours itself. Need to add more cheese baru burger kau laku kerassomewhere 6 years ago, my business doing very badly. just to earn a bit extra i took part time flipping burgers at night. average sale 100-130 buns a day. store making average sales 15K/month. the owner have 3 stalls and usually hires 2 workers per stall. |
|
|
Aug 12 2020, 09:06 AM
Show posts by this member only | IPv6 | Post
#29
|
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]()
Senior Member
1,616 posts Joined: Jul 2016 |
Depends business gooding enough or not.
Even bad one easily 4-5k per month. Better ones or in neighbourhood around 12-15k. |
|
|
Aug 12 2020, 09:10 AM
|
![]() ![]()
Junior Member
144 posts Joined: Oct 2013 From: Bestari Jaya |
QUOTE(Kakwen @ Aug 11 2020, 08:32 PM) I know some malay back in my hometown, everyday at night just open ramly stall outside mamak for few hours. Seem like that is their entire work because i always see him doing nothing in afternoon at kopitiam. Open 1 burger stall few hour at night really can survive? How much able to earn per month? To cover up SME loan purposes only.. |
|
|
Aug 12 2020, 09:45 AM
Show posts by this member only | IPv6 | Post
#31
|
![]() ![]() ![]() ![]() ![]()
Senior Member
735 posts Joined: Apr 2009 From: Malayshire |
QUOTE(Percival II @ Aug 12 2020, 08:56 AM) Cost was relatively low, I don't remember how much per burger but if I was not mistaken for a basic burger then was RM1 or less. Buying in bulk lowers the cost. You can buy a few boxes for burger patty(this is the biggest cost) and store in freezer. For buns/vege/onions etc you have to buy daily for freshness. Cheese, mayo, sauce also can be bought in bulk.It all depends on location, competition and your product also. If product is super sedap then of course you get regular repeats. |
|
|
Aug 12 2020, 10:01 AM
|
![]() ![]()
Junior Member
51 posts Joined: Jan 2003 From: KL |
now personal attack after biz kena gg
|
|
|
Aug 12 2020, 11:54 AM
|
![]() ![]()
Junior Member
64 posts Joined: Oct 2012 |
QUOTE(Aydee @ Aug 12 2020, 09:45 AM) Cost was relatively low, I don't remember how much per burger but if I was not mistaken for a basic burger then was RM1 or less. Buying in bulk lowers the cost. You can buy a few boxes for burger patty(this is the biggest cost) and store in freezer. For buns/vege/onions etc you have to buy daily for freshness. Cheese, mayo, sauce also can be bought in bulk. Any brand good enuff to replace Ramly patties? Ramly is quite expensive, if have any equivalent taste and texture I wish to switch brand hahaIt all depends on location, competition and your product also. If product is super sedap then of course you get regular repeats. |
|
|
Aug 12 2020, 12:00 PM
|
![]() ![]() ![]() ![]() ![]()
Senior Member
735 posts Joined: Apr 2009 From: Malayshire |
QUOTE(Percival II @ Aug 12 2020, 11:54 AM) Any brand good enuff to replace Ramly patties? Ramly is quite expensive, if have any equivalent taste and texture I wish to switch brand haha It's not just about the patty but how you cook it, so far I haven't really tried all brands but best one is home-made hands down. |
| Change to: | 0.0158sec
0.74
5 queries
GZIP Disabled
Time is now: 21st December 2025 - 04:48 AM |