QUOTE(Manlet @ Nov 9 2014, 11:57 PM)
Thats kinda out of my budget

thanks anyways
QUOTE(whyamiblack @ Nov 9 2014, 11:58 PM)
Not every gym allows chalk since it causes quite a mess and not everyone likes leaving a mess behind after using public equip. That's what liquid chalk solves.
Pretty pricey lol. 73.30 for 60 days use. For chalk.
Yea thats the real issue.. Commercial gyms are convenient but too many rules haha
Question, how much are you willing to pay for liquid chalk?
QUOTE(Manlet @ Nov 10 2014, 12:01 AM)
no mess with chalk ball, just rub the ball around your palm and fingers
even with powder chalk, put it into your whey tub, simply dip hand inside, shake shake and take out
but those with cardiovascular problem like asthma or something should avoid powder chalk
memang very expensive, at bb.com and rouge they sell around 8USD, you convert also about Rm30, + international shipping, lol anytime above RM50
But the chalk would stick to the bar, if u go to the gym 3-4 times a week, they would eventually find out who's the one leaving all the white prints hahaha
Question, how much are you willing to pay for liquid chalk?
QUOTE(whyamiblack @ Nov 10 2014, 12:10 AM)
Yeah but it does fall off your hand here and there as you use it. Not to mention especially the barbell. That's why most commercial gym won't allow it.

Yeap!
QUOTE(Kaffatsum @ Nov 10 2014, 08:47 AM)
Slightly off topic but is there any local sellers that sell normal powdered chalk?
Camp 5 at one utama has it, look for it in rock climbing stores! Or just purchase it online
QUOTE(GameFr3ak @ Nov 10 2014, 09:45 AM)
I like to get very pumped up when I go for a big lift, straps sort of throws me off since u have to wrap it on the bar