QUOTE(Armesh @ Nov 2 2014, 02:21 AM)
Thats more expensive than casein.Any good casein to recommend?
Any good casein to recommend?
|
|
Nov 3 2014, 04:30 PM
Return to original view | Post
#1
|
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]()
Senior Member
1,376 posts Joined: Jan 2011 |
|
|
|
|
|
|
Nov 3 2014, 05:44 PM
Return to original view | Post
#2
|
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]()
Senior Member
1,376 posts Joined: Jan 2011 |
QUOTE(Armesh @ Nov 3 2014, 05:16 PM) Lol really? Normally supps Always more expensive than food. A scoop of casein sells at RM 3 averagely. 25g protein. Approximately 110kcal. Try compare how much protein u get / RM 1. Not to mention the extra nutritions in milk yet. ONS whey sells at 2.70 per scoop. 25g protein. Approximately 110kcal. A 2L of fresh milk like GoodDay, Farm Fresh sells at RM12. Each 100ml is 3.4g of protein? So 300ml is 10.2g of protein at the price of RM 1.80. 300ml milk is approximately 150kcal Casein is 8.3g protein per RM1? Whey + milk is 7.7g protein per RM1? Ada duit, ada calorie quota, apa pun boleh buat. |
|
|
Nov 3 2014, 06:02 PM
Return to original view | Post
#3
|
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]()
Senior Member
1,376 posts Joined: Jan 2011 |
|
|
|
Nov 3 2014, 06:21 PM
Return to original view | Post
#4
|
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]()
Senior Member
1,376 posts Joined: Jan 2011 |
|
|
|
Nov 4 2014, 09:09 AM
Return to original view | Post
#5
|
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]()
Senior Member
1,376 posts Joined: Jan 2011 |
|
|
|
Nov 4 2014, 09:10 AM
Return to original view | Post
#6
|
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]()
Senior Member
1,376 posts Joined: Jan 2011 |
QUOTE(Armesh @ Nov 4 2014, 01:43 AM) 1 Litre Nestle Full Cream Milk = RM 4.90 Of course. Ada duit, ada calorie quota apa pun boleh buat. Elite Dynamize Whey 10lbs (125+ servings) = RM 260 250g Nestle Milk (8.0g protein)(RM 1.225) + 1 serving Whey (RM2.08) (25g protein) = 33g protein (RM 3.305) = 9.98g protein / RM 1 with more calories, and many other nutrients. Casein is 8.3g / RM 1. If I worked out and eat a meal before sleep, no need casein or milk + whey. If I worked out but no meal prepared, I will just take a bowl of oat, a banana and a casein, then sleep. If I no workout and don't have calorie quota, I will just drink casein before I sleep. If I have calorie quota and want to drink milk, I will put whey into milk. But those fresh milk is just too expensive to sustain. I need to cut cost hence I have not seen milk for a month plus now. It is up to you on what you want to do with those food really. This post has been edited by lingleeyen: Nov 4 2014, 09:19 AM |
| Change to: | 0.0183sec
0.40
6 queries
GZIP Disabled
Time is now: 21st December 2025 - 11:46 PM |