Outline ·
[ Standard ] ·
Linear+
Meal for Student University, budget spending for bodybuilding
|
TSugmonk
|
May 13 2013, 07:12 PM, updated 13y ago
|
Getting Started

|
Hi everyone. I want to start bodybuilding. Not started yet. When i read some of the topic in this forum, the way to bodybuilding are eat more with healthy diet and do workout. But I have a money limitation since i only depends on my study loan. What can I get for eating with a low budget spending?
This post has been edited by ugmonk: May 14 2013, 06:58 PM
|
|
|
|
|
|
TSugmonk
|
May 14 2013, 12:35 AM
|
Getting Started

|
QUOTE(alien9 @ May 13 2013, 07:20 PM) Low budget spending is hard to come by in Malaysia but cooking the food yourself will be the biggest money saving method. Maybe I should learn how to cook from YouTube after this
|
|
|
|
|
|
TSugmonk
|
May 14 2013, 12:36 AM
|
Getting Started

|
QUOTE(Ldee @ May 13 2013, 10:11 PM) hi i uni student also, stop hanging at mamak! it found myself an idiot paying rm5 for nasi goreng kampung.. nw bulk meal : 2 serving fusion mass.. solid meal sometime chicken rice / kebab.. dun waste ur money and good luck! i don't like eating at mamak. so damn expensive. so you depends on fusion mass? but sometimes solid meal? serious?
|
|
|
|
|
|
TSugmonk
|
May 14 2013, 06:46 PM
|
Getting Started

|
Anymore suggestion?
|
|
|
|
|
|
TSugmonk
|
May 14 2013, 07:04 PM
|
Getting Started

|
QUOTE(TechnoG @ May 14 2013, 06:51 PM) get your food from hypermarkets, seriously. But yeah, the food might not be that fresh at times.. bought a roasted bird at RM7 at my nearby AEON Big, split it for both lunch and dinner. Before this i had bought it too at Tesco. The price is not so expensive as much as i remember.
|
|
|
|
|
|
TSugmonk
|
May 15 2013, 02:29 PM
|
Getting Started

|
Anymore suggestion?
|
|
|
|
|
|
TSugmonk
|
May 15 2013, 10:23 PM
|
Getting Started

|
QUOTE(joejee @ May 15 2013, 02:41 PM) How do you define "money limation"? RM5 per day, RM10 per day. Some people told me eating healthy is expensive but they got money to buy chattime,coffee bean..baskin robbin.  Frankly speak, I never buy those foods. With RM 10 can get many food ah in one day? Because my budget on food everyday like RM 7 - RM 10. Based on your experience, how much do you spend money for food per day?
|
|
|
|
|
|
TSugmonk
|
May 15 2013, 10:26 PM
|
Getting Started

|
QUOTE(tineagle @ May 15 2013, 04:40 PM) make eggs your best friend. cheap and nutrient packed. Thank you for sharing info with me. Usually what time and how many to eat eggs?
|
|
|
|
|
|
TSugmonk
|
May 25 2013, 12:18 AM
|
Getting Started

|
QUOTE(zacharyseng @ May 23 2013, 10:34 PM) easy stock up on Oats, Peanutbutter, WW bread, milk, some canned tuna, optimen (multivit), whey protein ( 1 scoop rm2.10 25g protein ). and this diet is easy no need cook but the cost is your main protein source is whey protein. and beside whey, in my conclusion is simply the cheapest and easiest protein source u could get. inb4 chicken breast taste is  Thank you! I will try those.
|
|
|
|
|