Or am i a middleclass fag
If i drink 4 cawan of milo a day, Am i still a poorfag?
If i drink 4 cawan of milo a day, Am i still a poorfag?
|
|
Sep 30 2012, 12:04 PM, updated 14y ago
Show posts by this member only | Post
#1
|
![]() ![]()
Junior Member
288 posts Joined: Sep 2011 From: Hensem |
Or am i a middleclass fag
|
|
|
Sep 30 2012, 12:05 PM
Show posts by this member only | Post
#2
|
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]()
Senior Member
5,697 posts Joined: Nov 2007 From: A Place Where God And Master Of TroubleMaker Exist |
middlefinger.jpg
|
|
|
Sep 30 2012, 12:08 PM
Show posts by this member only | Post
#3
|
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]()
Senior Member
2,263 posts Joined: Dec 2006 From: In your head... |
milo ais rm1.80 liao...
inb4 rm3.00 after belanjawan.. |
|
|
Sep 30 2012, 12:09 PM
Show posts by this member only | Post
#4
|
![]() ![]()
Junior Member
103 posts Joined: Aug 2012 |
Soon to be diabetic fag.
|
|
|
Sep 30 2012, 12:10 PM
Show posts by this member only | Post
#5
|
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]()
Senior Member
2,145 posts Joined: Mar 2009 From: 1BORNEO |
Milo ais or
milo kau or milo o or milo c ?? Which one ? |
|
|
Sep 30 2012, 12:11 PM
Show posts by this member only | Post
#6
|
![]() ![]() ![]() ![]() ![]()
Senior Member
909 posts Joined: Jan 2003 From: Georgetown Penang |
|
|
|
Sep 30 2012, 12:12 PM
Show posts by this member only | Post
#7
|
![]() ![]()
Junior Member
283 posts Joined: May 2005 |
u will be a fattyfag
|
|
|
Sep 30 2012, 12:12 PM
Show posts by this member only | Post
#8
|
![]() ![]()
Junior Member
288 posts Joined: Sep 2011 From: Hensem |
|
|
|
Sep 30 2012, 12:16 PM
Show posts by this member only | Post
#9
|
![]() ![]()
Junior Member
199 posts Joined: May 2009 |
obese.
|
|
|
Sep 30 2012, 12:17 PM
|
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]()
Senior Member
1,001 posts Joined: Apr 2010 |
I thought Milo is expensive nowadays. I always buy at least 4 of this 1 liter Milo every week from Jusco, and it cost Rm5.50. can get about 3 glass out of 1 liter. It taste better than the one bungkus at mamak
![]() This post has been edited by fox_shinoda: Sep 30 2012, 12:20 PM |
|
|
Sep 30 2012, 12:17 PM
|
![]() ![]()
Junior Member
100 posts Joined: Apr 2010 |
milo sedap gilerrr
milo dinosaur, rawrrrr |
|
|
Sep 30 2012, 12:22 PM
|
![]() ![]() ![]() ![]() ![]()
Senior Member
759 posts Joined: Jan 2011 From: Izumi's Residence |
bancuh sendiri or mamak ?
|
|
|
Sep 30 2012, 12:23 PM
|
![]() ![]()
Junior Member
288 posts Joined: Sep 2011 From: Hensem |
|
|
|
Sep 30 2012, 12:23 PM
|
![]() ![]()
Junior Member
288 posts Joined: Sep 2011 From: Hensem |
|
|
|
Sep 30 2012, 12:28 PM
|
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]()
Senior Member
3,970 posts Joined: Nov 2007 |
U'll be very clever
|
|
|
Sep 30 2012, 12:28 PM
|
![]() ![]()
Junior Member
167 posts Joined: May 2011 |
u bukan poorfag u kudafag
|
|
|
Sep 30 2012, 12:36 PM
|
![]() ![]()
Junior Member
138 posts Joined: Nov 2011 |
u curi milo dari opis and bancuh di rumah ah?
If like tat 10 times oso no problem..Free punya ma |
|
|
Sep 30 2012, 12:36 PM
|
![]() ![]()
Junior Member
201 posts Joined: Dec 2007 From: RepublicOfWadiya |
You will become sihat dan kuat duhh~
|
|
|
Sep 30 2012, 12:37 PM
|
![]() ![]()
Junior Member
76 posts Joined: Apr 2010 |
kat office aku free..
so.. aku kaya? |
|
|
Sep 30 2012, 12:41 PM
|
![]() ![]() ![]() ![]() ![]()
Senior Member
975 posts Joined: Aug 2007 From: Lokap Polis |
last time i'm bought milo ais from mamak priced at rm2, now, i dunno lol
gula price increase after budget, assuming priced at rm2.50 This post has been edited by zerorating: Sep 30 2012, 12:42 PM |
|
|
Sep 30 2012, 12:43 PM
|
![]() ![]() ![]() ![]()
Junior Member
695 posts Joined: Nov 2010 |
milo now 2.50 walao......
|
|
|
Sep 30 2012, 12:44 PM
|
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]()
Senior Member
1,472 posts Joined: Apr 2005 From: SumwHeRe In MaLaYsIa |
Get ready for diabetes!
|
|
|
Sep 30 2012, 12:45 PM
|
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]()
Senior Member
1,001 posts Joined: Apr 2010 |
|
|
|
Sep 30 2012, 12:46 PM
|
![]() ![]() ![]() ![]() ![]()
Senior Member
975 posts Joined: Aug 2007 From: Lokap Polis |
|
|
|
Sep 30 2012, 12:54 PM
|
![]() ![]()
Junior Member
288 posts Joined: Sep 2011 From: Hensem |
![]() Gua minum milo retro jew gua import dr taun 1950an beb. |
|
|
Sep 30 2012, 01:04 PM
|
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]()
Senior Member
1,682 posts Joined: Oct 2004 From: let there be rain |
|
|
|
Sep 30 2012, 01:07 PM
|
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]()
Senior Member
2,567 posts Joined: Jan 2003 |
no ..but u ll die with diabetes sooner
|
|
|
Sep 30 2012, 01:10 PM
|
![]() ![]() ![]() ![]()
Senior Member
561 posts Joined: Jun 2009 From: In a Cave |
u veli rich liao .....
i jelly u,... |
|
|
Sep 30 2012, 01:12 PM
|
![]() ![]()
Junior Member
288 posts Joined: Sep 2011 From: Hensem |
|
|
|
Sep 30 2012, 01:13 PM
|
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]()
Senior Member
1,001 posts Joined: Apr 2010 |
|
|
|
Sep 30 2012, 01:13 PM
|
![]() ![]()
Junior Member
288 posts Joined: Sep 2011 From: Hensem |
|
|
|
Sep 30 2012, 01:17 PM
|
![]() ![]() ![]() ![]()
Senior Member
561 posts Joined: Jun 2009 From: In a Cave |
|
|
|
Sep 30 2012, 01:23 PM
|
![]() ![]() ![]() ![]()
Junior Member
520 posts Joined: Jul 2008 |
Mamak milo damn expensive. 1.50>1.80>2.00>2.50
|
|
|
Sep 30 2012, 01:45 PM
|
![]() ![]()
Junior Member
283 posts Joined: May 2005 |
QUOTE(fox_shinoda @ Sep 30 2012, 12:17 PM) I thought Milo is expensive nowadays. I always buy at least 4 of this 1 liter Milo every week from Jusco, and it cost Rm5.50. can get about 3 glass out of 1 liter. It taste better than the one bungkus at mamak problem with this one, usually when u reach the bottom, the milo is too thick and taste icky![]() |
|
|
Sep 30 2012, 01:46 PM
|
![]() ![]() ![]() ![]() ![]()
Senior Member
759 posts Joined: Jan 2011 From: Izumi's Residence |
richfag minum kotak punya
|
|
|
Sep 30 2012, 02:18 PM
|
![]() ![]()
Junior Member
288 posts Joined: Sep 2011 From: Hensem |
|
|
|
Sep 30 2012, 02:41 PM
|
![]() ![]()
Junior Member
283 posts Joined: May 2005 |
|
|
|
Sep 30 2012, 02:45 PM
|
![]()
Junior Member
16 posts Joined: Sep 2009 |
poor
|
|
|
Sep 30 2012, 02:48 PM
|
![]() ![]()
Junior Member
288 posts Joined: Feb 2008 |
your sheet will be same color like your milo
|
|
|
Sep 30 2012, 02:58 PM
|
![]() ![]()
Junior Member
288 posts Joined: Sep 2011 From: Hensem |
|
|
|
Sep 30 2012, 03:34 PM
|
![]() ![]() ![]() ![]()
Junior Member
528 posts Joined: Nov 2008 From: Google It! |
|
|
|
Sep 30 2012, 03:38 PM
|
![]() ![]()
Junior Member
148 posts Joined: Mar 2009 |
QUOTE(fox_shinoda @ Sep 30 2012, 12:17 PM) I thought Milo is expensive nowadays. I always buy at least 4 of this 1 liter Milo every week from Jusco, and it cost Rm5.50. can get about 3 glass out of 1 liter. It taste better than the one bungkus at mamak Richfag. Rm20/week for milo? ![]() I buy 400g milo(powder) less than rm10 can last almost 1month. Its ok as long u satisfy your lust and stomach. |
|
|
Sep 30 2012, 03:47 PM
|
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]()
Senior Member
1,810 posts Joined: Sep 2009 |
aku kerja kilang milo..
kumur mulut pun guna air milo.. richfag? |
|
|
Sep 30 2012, 04:11 PM
|
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]()
All Stars
15,182 posts Joined: Jan 2003 From: Damansara Heights |
Teh o
|
|
|
Sep 30 2012, 04:47 PM
|
![]() ![]()
Junior Member
177 posts Joined: May 2011 |
Milo is barang mewah, really.
Everyone being able to afford Milo (or Horlicks) is a sign of increased average standard of living. So our country managed to increase the standard of living sometime ago. Then if we find that the number of people that can afford Milo decreasing, it shows that the average standard of living is decreasing. |
|
|
Sep 30 2012, 04:50 PM
|
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]()
Senior Member
1,810 posts Joined: Sep 2009 |
dulu2, milo ais rm1.20, takpun rm1.00 je kat kedai makan,
kalau teh ais masa tu rm0.80.. sekarang milo beng naik rm2.50.. siot.. |
|
|
Sep 30 2012, 04:57 PM
|
![]() ![]()
Junior Member
177 posts Joined: May 2011 |
QUOTE(thesun @ Sep 30 2012, 04:50 PM) dulu2, milo ais rm1.20, takpun rm1.00 je kat kedai makan, Itu fenomena biasa untuk negara membangun.kalau teh ais masa tu rm0.80.. sekarang milo beng naik rm2.50.. siot.. Kalau negara maju, mata wang akan stabil sikit, di mana dalam masa 10 tahun, harga Milo tak akan berbeza sangat. Yang penting ialah mengetahui tahap kemampuan rakyat membeli milo ais. Kalau dulu, rakyat boleh beli berapa gelas milo ais dengan gaji bulanan? Sekarang, berapa? |
|
|
Sep 30 2012, 04:59 PM
|
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]()
Senior Member
1,810 posts Joined: Sep 2009 |
QUOTE(syockit @ Sep 30 2012, 04:57 PM) Itu fenomena biasa untuk negara membangun. aku stop beli milo ais bila aku masuk sekolah asrama.. hahaha..Kalau negara maju, mata wang akan stabil sikit, di mana dalam masa 10 tahun, harga Milo tak akan berbeza sangat. Yang penting ialah mengetahui tahap kemampuan rakyat membeli milo ais. Kalau dulu, rakyat boleh beli berapa gelas milo ais dengan gaji bulanan? Sekarang, berapa? kalau makan ngn family.. order je.. makan bayar sendiri dah jarang milo ais |
|
|
Sep 30 2012, 04:59 PM
|
![]() ![]() ![]()
Junior Member
320 posts Joined: Jun 2010 |
milo peng
|
|
|
Sep 30 2012, 05:00 PM
|
![]() ![]()
Junior Member
177 posts Joined: May 2011 |
|
|
|
Sep 30 2012, 06:46 PM
|
![]() ![]() ![]() ![]()
Junior Member
695 posts Joined: Nov 2010 |
|
|
|
Sep 30 2012, 06:56 PM
|
![]() ![]() ![]() ![]()
Junior Member
558 posts Joined: Jul 2011 |
kopi ping je
tak pun bawak 3 in 1 nescafe pergi opis. |
|
|
Sep 30 2012, 07:01 PM
|
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]()
Senior Member
1,000 posts Joined: Jan 2003 From: 10465 South Park,Colorado |
QUOTE(fox_shinoda @ Sep 30 2012, 12:17 PM) I thought Milo is expensive nowadays. I always buy at least 4 of this 1 liter Milo every week from Jusco, and it cost Rm5.50. can get about 3 glass out of 1 liter. It taste better than the one bungkus at mamak i buy this 2 box every 2 day. i think diabetis coming soon so now buy 1 of this and 1 HL chocolate milk.![]() |
|
|
Sep 30 2012, 10:14 PM
|
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]()
Senior Member
1,001 posts Joined: Apr 2010 |
QUOTE(sharpex @ Sep 30 2012, 03:38 PM) Richfag. Rm20/week for milo? still ok compare to tapau milo ais from mamak everyday (probably will cost from Rm2.50 to Rm2.80 each), plus the taste is so much better.. I tried to bancuh milo myself but never did hit the right taste I buy 400g milo(powder) less than rm10 can last almost 1month. Its ok as long u satisfy your lust and stomach. |
| Bump Topic Add ReplyOptions New Topic |
| Change to: | 0.0236sec
0.63
5 queries
GZIP Disabled
Time is now: 16th December 2025 - 03:24 PM |