Welcome Guest ( Log In | Register )

Outline · [ Standard ] · Linear+

> If i drink 4 cawan of milo a day, Am i still a poorfag?

views
     
hfz
post Sep 30 2012, 03:34 PM

Krabby Patty!
****
Junior Member
528 posts

Joined: Nov 2008
From: Google It!



QUOTE(SlowCiken @ Sep 30 2012, 12:28 PM)
u bukan poorfag u kudafag
*
+1 biggrin.gif Sorry TS tongue.gif
SUSsharpex
post Sep 30 2012, 03:38 PM

Getting Started
**
Junior Member
148 posts

Joined: Mar 2009
QUOTE(fox_shinoda @ Sep 30 2012, 12:17 PM)
I thought Milo is expensive nowadays. I always buy at least 4 of this 1 liter Milo every week from Jusco, and it cost Rm5.50. can get about 3 glass out of 1 liter. It taste better than the one bungkus at mamak  biggrin.gif

user posted image
*
Richfag. Rm20/week for milo?

I buy 400g milo(powder) less than rm10 can last almost 1month.

Its ok as long u satisfy your lust and stomach.
thesun
post Sep 30 2012, 03:47 PM

Regular
******
Senior Member
1,810 posts

Joined: Sep 2009
aku kerja kilang milo..
kumur mulut pun guna air milo.. richfag?
zeist
post Sep 30 2012, 04:11 PM

Mivec 1800cc
********
All Stars
15,182 posts

Joined: Jan 2003
From: Damansara Heights



Teh o
syockit
post Sep 30 2012, 04:47 PM

Getting Started
**
Junior Member
177 posts

Joined: May 2011


Milo is barang mewah, really.
Everyone being able to afford Milo (or Horlicks) is a sign of increased average standard of living.
So our country managed to increase the standard of living sometime ago.
Then if we find that the number of people that can afford Milo decreasing,
it shows that the average standard of living is decreasing.
thesun
post Sep 30 2012, 04:50 PM

Regular
******
Senior Member
1,810 posts

Joined: Sep 2009
dulu2, milo ais rm1.20, takpun rm1.00 je kat kedai makan,
kalau teh ais masa tu rm0.80..

sekarang milo beng naik rm2.50.. siot..
syockit
post Sep 30 2012, 04:57 PM

Getting Started
**
Junior Member
177 posts

Joined: May 2011


QUOTE(thesun @ Sep 30 2012, 04:50 PM)
dulu2, milo ais rm1.20, takpun rm1.00 je kat kedai makan,
kalau teh ais masa tu rm0.80..

sekarang milo beng naik rm2.50.. siot..
*

Itu fenomena biasa untuk negara membangun.
Kalau negara maju, mata wang akan stabil sikit, di mana dalam masa 10 tahun, harga Milo tak akan berbeza sangat.

Yang penting ialah mengetahui tahap kemampuan rakyat membeli milo ais.
Kalau dulu, rakyat boleh beli berapa gelas milo ais dengan gaji bulanan?
Sekarang, berapa?
thesun
post Sep 30 2012, 04:59 PM

Regular
******
Senior Member
1,810 posts

Joined: Sep 2009
QUOTE(syockit @ Sep 30 2012, 04:57 PM)
Itu fenomena biasa untuk negara membangun.
Kalau negara maju, mata wang akan stabil sikit, di mana dalam masa 10 tahun, harga Milo tak akan berbeza sangat.

Yang penting ialah mengetahui tahap kemampuan rakyat membeli milo ais.
Kalau dulu, rakyat boleh beli berapa gelas milo ais dengan gaji bulanan?
Sekarang, berapa?
*
aku stop beli milo ais bila aku masuk sekolah asrama.. hahaha..
kalau makan ngn family.. order je..

makan bayar sendiri dah jarang milo ais

Laier
post Sep 30 2012, 04:59 PM

Casual
***
Junior Member
320 posts

Joined: Jun 2010


milo peng

syockit
post Sep 30 2012, 05:00 PM

Getting Started
**
Junior Member
177 posts

Joined: May 2011


QUOTE(thesun @ Sep 30 2012, 04:59 PM)
aku stop beli milo ais bila aku masuk sekolah asrama.. hahaha..
kalau makan ngn family.. order je..

makan bayar sendiri dah jarang milo ais
*

Setiap kali aku beli milo ais (bapak belanja) aku akan terfikir "mewahnya keluarga aku ni…"
lopo90
post Sep 30 2012, 06:46 PM

On my way
****
Junior Member
695 posts

Joined: Nov 2010


QUOTE(fox_shinoda @ Sep 30 2012, 12:45 PM)
Any chance the price will be increase? Since sugar subsidy have been decreased 20 cents
*
Doubt so....
cubiclecarbonate
post Sep 30 2012, 06:56 PM

On my way
****
Junior Member
558 posts

Joined: Jul 2011


kopi ping je

tak pun bawak 3 in 1 nescafe pergi opis.
beetle_larvae
post Sep 30 2012, 07:01 PM

Regular
******
Senior Member
1,000 posts

Joined: Jan 2003
From: 10465 South Park,Colorado


QUOTE(fox_shinoda @ Sep 30 2012, 12:17 PM)
I thought Milo is expensive nowadays. I always buy at least 4 of this 1 liter Milo every week from Jusco, and it cost Rm5.50. can get about 3 glass out of 1 liter. It taste better than the one bungkus at mamak  biggrin.gif

user posted image
*
i buy this 2 box every 2 day. i think diabetis coming soon so now buy 1 of this and 1 HL chocolate milk.
fox_shinoda
post Sep 30 2012, 10:14 PM

Regular
******
Senior Member
1,001 posts

Joined: Apr 2010


QUOTE(sharpex @ Sep 30 2012, 03:38 PM)
Richfag. Rm20/week for milo?

I buy 400g milo(powder) less than rm10 can last almost 1month.

Its ok as long u satisfy your lust and stomach.
*
still ok compare to tapau milo ais from mamak everyday (probably will cost from Rm2.50 to Rm2.80 each), plus the taste is so much better.. I tried to bancuh milo myself but never did hit the right taste whistling.gif might as well buy the ready to drink instead, just put in the fridge for like 15 minutes then drink like a boss rclxms.gif

3 Pages < 1 2 3
Bump Topic Add ReplyOptions New Topic
 

Change to:
| Lo-Fi Version
0.0176sec    0.61    5 queries    GZIP Disabled
Time is now: 15th December 2025 - 02:50 PM