Welcome Guest ( Log In | Register )

Outline · [ Standard ] · Linear+

 would you buy tasteless whey for cheaper price, whey market survey

views
     
TSibrahimaminnco
post Aug 21 2012, 03:18 AM, updated 14y ago

New Member
*
Junior Member
17 posts

Joined: Jul 2012
hi guys,

im thinking of starting a whey supplement company similar to proteinfactory (http://proteinfactory.com). protein factory specializes in all types of protein in one specific original form. example are like many types of WPC,WPI, hydrolyzed whey,rice protein ect. since in malaysia most whey supplements are not halal approved , i think there's also market for halal supplements. i also think there a market for cheaper whey where you could also buy in small quantities or in bulk. the thing is for the start up, im not going to use any flavor so its quite tasteless. so what do you guys think????

shiloong7081
post Aug 21 2012, 08:29 AM

Enthusiast
*****
Senior Member
928 posts

Joined: Jul 2006


How much cheaper ? I am paying like RM170 for myofusion
justin_5
post Aug 21 2012, 02:24 PM

Casual
***
Junior Member
310 posts

Joined: Jan 2010


depends how much cheaper can u go?

coz now 1 whey per serving with flavor costs like rm2.5-rm3..

so if per serving u can only lower it to like rm1.5... but then i nid to add flavor myself eg. more banana or milo... cost go up back to rm2 ++

i might as well buy flavored ones...

but if u can lower to like below rm1 per serving... then yeah... maybe... if im on a tight budget.. coz not forgetting like ON whey has those bcaa and glutamine...
yehlai
post Aug 21 2012, 04:14 PM

tree lover
*******
Senior Member
4,539 posts

Joined: Feb 2006
From: LocOmoT|oN.L0co|oti0N


I like tasteless, provided that if you can make it really tasteless!

This post has been edited by yehlai: Aug 21 2012, 04:14 PM
ExCrIpT
post Aug 21 2012, 05:57 PM

Regular
******
Senior Member
1,672 posts

Joined: Jan 2003


Tasteless is fine. Just like drinking water.

kubuk
post Aug 21 2012, 06:57 PM

Casual
***
Junior Member
497 posts

Joined: Sep 2007


Doubt you can make protein tasteless. Should be close to tasteless/bitter lol
harris92
post Aug 22 2012, 11:24 AM

-
****
Senior Member
536 posts

Joined: Oct 2009
From: London, United Kingdom


If its completely tasteless, and costs the same/less than my current whey from ON, then sure. Can mix it with fruit juice.
tipuism
post Aug 22 2012, 11:30 AM

Getting Started
**
Junior Member
236 posts

Joined: Nov 2010
Why drink whey when you can drink whole milk and get all the benefits of whey and more?

Fresh milk costs about RM6.00 per liter which is IMHO much better than processed whey.

for those not aware, whey is the leftover liquid when cheese is made from milk.

marketing is wonderful. Take low fat milk for example.
what they actually do is take away the best part of the milk, which is the cream, rebrand the leftover and sell it to you at a higher price.
yeezai
post Aug 22 2012, 01:01 PM

-using no way as way-having no limitation as limitation-
*******
Senior Member
2,531 posts

Joined: Feb 2009
From: Land below the wind
i will down any whey that have 25g per scoop which cost less then 150rm with atleast 90servings...
jebby
post Aug 22 2012, 01:26 PM

Getting Started
**
Junior Member
54 posts

Joined: Sep 2009


tasteless whey? a bit "kosong". wouldn't it be like drinking plain water?
if tasteless whey are much MUCH cheaper than flavoured ones,i'm sure there'll be a market for it. or most probably that people will buy it to test it first,then change back to their normal flavoured ones if they're not used/fond of it.
FlayerZ
post Aug 22 2012, 03:00 PM

Getting Started
**
Junior Member
80 posts

Joined: Jul 2009
QUOTE(tipuism @ Aug 22 2012, 11:30 AM)
Why drink whey when you can drink whole milk and get all the benefits of whey and more?

Fresh milk costs about RM6.00 per liter which is IMHO much better than processed whey.

for those not aware, whey is the leftover liquid when cheese is made from milk.

marketing is wonderful. Take low fat milk for example.
what they actually do is take away the best part of the milk, which is the cream, rebrand the leftover and sell it to you at a higher price.
*
lactose intolerance
harris92
post Aug 22 2012, 04:18 PM

-
****
Senior Member
536 posts

Joined: Oct 2009
From: London, United Kingdom


QUOTE(tipuism @ Aug 22 2012, 11:30 AM)
Why drink whey when you can drink whole milk and get all the benefits of whey and more?

Fresh milk costs about RM6.00 per liter which is IMHO much better than processed whey.

for those not aware, whey is the leftover liquid when cheese is made from milk.

marketing is wonderful. Take low fat milk for example.
what they actually do is take away the best part of the milk, which is the cream, rebrand the leftover and sell it to you at a higher price.
*
First reason, its simply more convenient.

One scoop of most whey powders contains 24g of protein. And to get that same amount with milk you'll need at least 750ml of milk (based on the nutritional value table on a Dutch Lady Full Cream Milk box).

Second reason, its cheaper.

1 scoop of whey protein powder containing 24g of protein costs RM1.30 (based on Ego Nutrition's price of the 5lbs Optimum Nutrition 100% Whey Gold Standard, while 750ml of Dutch Lady Full Cream Milk will set you back RM3.00 (saw the price of milk two days ago at Tesco, RM4 for a liter).

Third reason, how quickly its absorbed by the body.

Depending on the needs of the person, whey is preferable for post-workout because of its quick absorption time, while the type of protein found in milk (casein) takes a longer time to be absorbed (which is better in some instances).

Not all of us fall for "wonderful marketing" dude.
myvi5949
post Aug 22 2012, 10:23 PM

Quiet Determination
******
Senior Member
1,527 posts

Joined: Jan 2008


I will buy as long as it got 20+ gram protein and as much servings as other product like ON whey..i dont mind no frills product as long as its genuine. expecting rm130 or less per 5lbs.
raziel1986_4
post Aug 23 2012, 09:38 AM

Getting Started
**
Junior Member
56 posts

Joined: Mar 2009


just fyi, this site sell protein maybe you guys can check their prices.
http://fitlion.com/my/
TSibrahimaminnco
post Aug 23 2012, 09:43 AM

New Member
*
Junior Member
17 posts

Joined: Jul 2012
sorry for not being specific on the taste. what i really meant is that its bland since it has no flavoring.

let me share u a secret that the supplement companies don't want u to know.

first of all lets learn how to see the protein percentage of any whey supplement

-serving size(g)/protein content(g)= protein percentage (%)
-typically the serving size is about 30 grams
-lets say the the protein content on the label is 27 grams per serving
-that means 27/30=90%,that means from one serving its 90% protein

now lets differentiate between a concentrate and an isolate

1. how its filtered
whey concentrate = ultrafiltration
whey isolate = micro filtration or ion exchange filtration

2. protein content (by weight)
whey concentrate = 80% or lower
whey isolate = 90% or higher

3. lactose(sugar form in milk) content
whey concentrate = contains lactose
whey isolate = lactose free
(soon well discuss the importance of not having lactose in whey)

4. cholesterol content
whey concentrate = contains cholesterol
whey isolate = little to no cholesterol

5. fat and carb content
whey concentrate = still contains carbs and fat
whey isolate = little to no carbs and fat

6. cost
whey isolate is almost double the price of whey concentrate

now lets learn about lactose

lactose definition
-A sugar present in milk. It is a disaccharide containing glucose and galactose units.

facts about lactose
-75% of the world population are lactose intolerance
-90% of Asian countries are lactose intolerance.
source from wikipedia (http://en.wikipedia.org/wiki/Lactose_intolerance)
-this means that 9 out of 10 people in Malaysia are lactose intolerance

whats lactose intolerance????
Lactose intolerant individuals have insufficient levels of lactase, the enzyme that metabolizes lactose into glucose and galactose, in their digestive system.

symptoms
abdominal bloating and cramps, flatulence, diarrhea, nausea, borborygmi (rumbling stomach) and wind.
-no wonder people get gas when drinking milk

now lets see the best so called supplements in the market

1. ON whey gold standard
http://coreworkout.net/wp-content/uploads/...ement-facts.jpg

protein content = 24/29.4 = 81.63%

whey percentage of each individual whey calculation

0.8+0.9x=0.8163
x=0.0181

that means there's 98.19 is whey concentrate and 1.81% of whey isolate and peptide.

other ingredient in ON whey = Aminogen®
®=somethings that's patented
Aminogen® is an enzyme that helps the digestion of lactose
this is proof that their using mostly whey concentrate,if not why would they need an enzyme for whey isolate (lactose free)

cost per serving

lowest price in market = RM 200
servings = 80
proteins per serving = 24g
80/220= 2.5
your paying RM 2.5 per serving



2. NITRO-TECH HARDCORE PRO SERIES
http://www.musclemaniaclub.com/Muscletech/nitrotech

protein content = 25/33 = 75.76% (not even concidered a premium concentrate = <80%)

cost per serving
lowest price in market = RM 175
servings = 55
proteins per serving = 25g
175/55= 3.18
your paying RM 3.18 per serving

3. MYOFUSION PROBIOTIC SERIES
http://www.musclemaniaclub.com/Gaspari%20N...fusionprobiotic

protein content 24/39 = 61.54 (not even concidered a premium concentrate = <80%)

cost per serving
lowest price in market = RM 170
servings = 58
proteins per serving = 24g
170/58= 2.93
your paying RM 2.93 per serving

conclusion
if their using a blend of whey, their probably using 98% of the cheapest whey in the blend
so dont be fooled by this marketing gimick
all supplements have enzymes,probiotics,lactese and ect to help you digest the lactose in
the whey
this shows there not using highest quality whey which is the isolates
if they were using isolate, i bet you'd be paying a lot more

another marketing gimick is that there saying theres extra BCAA's and glutamine
(of which you think they put in thus adding value)
BCAA's are leucine,isoleusine and valine amino acids which are already in whey
glutamine is an amino acid is also already in whey

please leave comments and let me know what u think and please correct me if im wrong.











DT1
post Aug 23 2012, 10:04 AM

Regular
******
Senior Member
1,186 posts

Joined: Jun 2012
QUOTE(ibrahimaminnco @ Aug 23 2012, 09:43 AM)
another marketing gimick is that there saying theres extra BCAA's and glutamine
(of which you think they put in thus adding value)
BCAA's are leucine,isoleusine and valine amino acids which are already in whey
glutamine is an amino acid is also already in whey

please leave comments and let me know what u think and please correct me if im wrong.
*
That's not a marketing gimmick. BCAAs present in the whey and solid food are peptide bound. Isolated BCAAs bypass the stomach and gut. The difference is peak protein synthesis levels x-hours post-consumption VS x-minutes post-consumption.

This post has been edited by DT1: Aug 23 2012, 10:08 AM
yan99033
post Aug 23 2012, 10:25 AM

Getting Started
**
Junior Member
116 posts

Joined: Apr 2007
I definitely will go for it. Because I juice fruits and veges shakes everyday. Its good to have extra protein in it without altering the flavour too much.

BTW, please consider bringing in the plant protein to Malaysia if possible.
raziel1986_4
post Aug 23 2012, 10:41 AM

Getting Started
**
Junior Member
56 posts

Joined: Mar 2009


Yes. ON have the highest protein to weight ratio and more bang for bucks compare to others...

been using it for years.
i got mine at cheaper compare to market price.

cost per serving

lowest price in market = RM 185
servings = 80
proteins per serving = 24g
80/185= 2.3
your paying RM 2.3 per serving


Added on August 23, 2012, 10:50 amone of the reason why, supplement maker used more concentrated compare to isolate or hydro because of delivery system of the proteins itself.

hydro being the fastest being absorb, then isolate and right after that will be concentrate.

doesn't mean when protein maker use more concentrate the quality of the protein is low. its all depend on how is your training like,
and when the time you want to consume the protein.

having isolate/hydro right after intense training will be the right time to consume, And if you take it b4 sleep or as a snack will be totally useless.
and what you get is just a expansive sh*t.


This post has been edited by raziel1986_4: Aug 23 2012, 10:50 AM
VaLeNrUdOn
post Aug 23 2012, 10:55 AM

Getting Started
**
Junior Member
166 posts

Joined: Mar 2010
From: Penang


wow..now that's knowledge..
wouldn't mind tasteless protein...since taste to me comes in last.
No. 1 to me is always effectiveness...and tbh most brands out there are pretty much the same....and i've tried Muscletech, Myo, Syntha-6, Horley's, ON and even the wierd watson's thingy Nutralife....
now i just stick to 1..since it's all just supplements smile.gif
justin_5
post Aug 23 2012, 02:58 PM

Casual
***
Junior Member
310 posts

Joined: Jan 2010


» Click to show Spoiler - click again to hide... «


just open one bro... cheaper stuff goes a long way... will support by ordering 10lbs from u first... if u open la...

This post has been edited by justin_5: Aug 23 2012, 02:59 PM
yehlai
post Aug 23 2012, 03:59 PM

tree lover
*******
Senior Member
4,539 posts

Joined: Feb 2006
From: LocOmoT|oN.L0co|oti0N


QUOTE(raziel1986_4 @ Aug 23 2012, 10:41 AM)
Yes. ON have the highest  protein to weight ratio and more bang for bucks compare to others...

been using it for years.
i got mine at cheaper compare to market price.

cost per serving

lowest price in market = RM 185
servings = 80
proteins per serving = 24g
80/185= 2.3
your paying RM 2.3 per serving


Added on August 23, 2012, 10:50 amone of the reason why, supplement maker used more concentrated compare to isolate or hydro because of delivery system of the proteins  itself.

hydro being the fastest being absorb, then isolate and right after that will be concentrate.

doesn't mean when protein maker use more concentrate the quality of the protein is low. its all depend on how is your training like,
and when the time you want to consume the protein.

having isolate/hydro right after intense training will be the right time to consume, And if you take it b4 sleep or as a snack will be totally useless.
and what you get is just a expansive sh*t.
*
ON Whey is one of the highest, but definitely not the highest
Myofusion is 35-36g/serving. But only will last for 50 servings.

24x80=1920g
35x50= 1750g

But Myofusion is cheaper, RM155 for 5lbs which gives 50 servings. So you do the math..

ON whey is not the best bang,

Different story if you can find ON Whey with RM160.

This post has been edited by yehlai: Aug 23 2012, 04:02 PM
raziel1986_4
post Aug 23 2012, 05:41 PM

Getting Started
**
Junior Member
56 posts

Joined: Mar 2009


QUOTE(yehlai @ Aug 23 2012, 03:59 PM)
ON Whey is one of the highest, but definitely not the highest
Myofusion is 35-36g/serving. But only will last for 50 servings.

24x80=1920g
35x50= 1750g

But Myofusion is cheaper, RM155 for 5lbs which gives 50 servings. So you do the math..

ON whey is not the best bang,

Different story if you can find ON Whey with RM160.
*
Bro, i think u understand it wrongly.....

Myofusion probiotic 5lbs=58 serving
1 serving = 39gram of powder = in 39gram of powder you get 24gram of protein or 61% are proteins while the rest 39 % are carbs,fat etc....

ON 5lbs 100%whey 5lb= 80 serving
1 serving=30gram of powder = 24gram of protein or 80% protein content. the rest 20% are carbs/fat

so do the math again.

ON 100% whey = 24X80 =1920gram of protein
gaspari myofusion =24X58 = 1392 gram of protein


Gaspari per serving is RM 2.67
ON per serving is RM 2.31




justin_5
post Aug 23 2012, 06:21 PM

Casual
***
Junior Member
310 posts

Joined: Jan 2010


QUOTE(raziel1986_4 @ Aug 23 2012, 05:41 PM)
Bro,  i think u understand it wrongly.....

Myofusion probiotic 5lbs=58 serving
1 serving = 39gram of powder = in 39gram of powder you get 24gram of protein or 61% are proteins while the rest 39 % are carbs,fat etc....

ON 5lbs  100%whey 5lb= 80 serving
1 serving=30gram of powder = 24gram of protein or 80% protein content. the rest 20% are carbs/fat

so do the math again.

ON 100% whey      = 24X80 =1920gram of protein
gaspari myofusion  =24X58 = 1392 gram of protein
Gaspari per serving is RM 2.67
ON per serving is RM 2.31
*
yeap... this guy has the right calculation
yehlai
post Aug 23 2012, 07:04 PM

tree lover
*******
Senior Member
4,539 posts

Joined: Feb 2006
From: LocOmoT|oN.L0co|oti0N


QUOTE(raziel1986_4 @ Aug 23 2012, 05:41 PM)
Bro,  i think u understand it wrongly.....

Myofusion probiotic 5lbs=58 serving
1 serving = 39gram of powder = in 39gram of powder you get 24gram of protein or 61% are proteins while the rest 39 % are carbs,fat etc....

ON 5lbs  100%whey 5lb= 80 serving
1 serving=30gram of powder = 24gram of protein or 80% protein content. the rest 20% are carbs/fat

so do the math again.

ON 100% whey      = 24X80 =1920gram of protein
gaspari myofusion  =24X58 = 1392 gram of protein
Gaspari per serving is RM 2.67
ON per serving is RM 2.31
*
Thanks bro, I've recheck again.
You're right, Myofusion only have 24g protein per serving.
Sorry for my wrong info.

I guess I will take ON Whey next round after finish the Myofusion
TSibrahimaminnco
post Aug 23 2012, 07:04 PM

New Member
*
Junior Member
17 posts

Joined: Jul 2012
another thing thats on my mind is,is the nutrition fact is for whey only or are the other ingredients included.

by logic its not, because if a whey concentrate (80% protein) if you add the other ingredients(flavoring + swetener eg meltodextrin) wouldn't the protein content by weight be lower????

think about it, if you wanted to banchuh a milo susu, how much milo, milk powder and sugar would you put in the mix.

lets make an assumption
lets say the the other ingredients by weight is 20% of total weight
per serving = 24g
now minus 20% 24(0.8)= 19.2g
if so dont you per serving cost more

is there logic to this????
what do you guys think?????

alien9
post Aug 23 2012, 11:49 PM

These stars mean nothing
*******
Senior Member
3,030 posts

Joined: Dec 2009
From: Jelatek / Wangsa Maju


I don't mind buying tasteless protein shake because what I want from that whey is the protein, BCAA, glutamin, casein etc2 (the important stuff) and flavor would be the last priority. If you can make it cheap (ie RM 1.50 for 25g protein), there would be a lot of market on it.

raziel1986_4
post Aug 24 2012, 11:55 AM

Getting Started
**
Junior Member
56 posts

Joined: Mar 2009


QUOTE(ibrahimaminnco @ Aug 23 2012, 07:04 PM)
another thing thats on my mind is,is the nutrition fact is for whey only or are the other ingredients included.

by logic its not, because if a whey concentrate (80% protein) if you add the other ingredients(flavoring + swetener eg meltodextrin) wouldn't the protein content by weight be lower????

think about it, if you wanted to banchuh a milo susu, how much milo, milk powder and sugar would you put in the mix.

lets make an assumption
lets say the the other ingredients by weight is 20% of total weight
per serving = 24g
now minus 20% 24(0.8)= 19.2g
if so dont you per serving cost more

is there logic to this????
what do you guys think?????
*
good for you to brings up this matter bro ibrahim, please have a look at the picture attached.

base on the info given by the label.
usualy a serving size of 30 gram of whey protein powder you will get roughly around 24gram of pure protein, or 80% from the weight content, but it will vary from the make.
your calculation above is base on protein itself, while it should be from the whole serving.

as you can see, 1 serving is 30gram powder.
from 30gram, you will get roughly 24gram of pure protein.
1gram of fat
3gram of carbs
and another 2 gram of filler.


Added on August 24, 2012, 12:02 pm
QUOTE(alien9 @ Aug 23 2012, 11:49 PM)
I don't mind buying tasteless protein shake because what I want from that whey is the protein, BCAA, glutamin, casein etc2 (the important stuff) and flavor would be the last priority. If you can make it cheap (ie RM 1.50 for 25g protein), there would be a lot of market on it.
*
bro, whole egg got 5-6gram of protein.
so if you eat 5 egg per serving, you will get about 25gram of protein and it only cost you around RM1.50 per serve.

consuming 15-20 eggs daily should do the trick for body building... but i`m sure not many people can eat telur for daily basis for more than 1 week..

This post has been edited by raziel1986_4: Aug 24 2012, 12:02 PM


Attached thumbnail(s)
Attached Image
yeeck
post Aug 24 2012, 05:51 PM

Look at all my stars!!
*******
Senior Member
3,578 posts

Joined: Apr 2006


Why on earth are you guys comparing ON Whey with Myofusion? Myofusion is a protein blend which means it has less WPIs compared to ON Whey.

A better comparison would be to compare ON Whey with Dymatize Whey.
lot101
post Aug 24 2012, 09:04 PM

Apa got sing sing one......
****
Senior Member
603 posts

Joined: Apr 2005
From: KL - MAL - XXYY


Why no one is talking about Scivation Whey 10lbs ?
raziel1986_4
post Aug 24 2012, 10:17 PM

Getting Started
**
Junior Member
56 posts

Joined: Mar 2009


QUOTE(yeeck @ Aug 24 2012, 05:51 PM)
Why on earth are you guys comparing ON Whey with Myofusion? Myofusion is a protein blend which means it has less WPIs compared to ON Whey.

A better comparison would be to compare ON Whey with Dymatize Whey.
*
you are right bro.


Added on August 24, 2012, 10:23 pmwe all should come out with a post regarding the effectiveness of a protein blend vs normal protein.

This post has been edited by raziel1986_4: Aug 24 2012, 10:23 PM
John91
post Aug 26 2012, 10:02 PM

Regular
******
Senior Member
1,193 posts

Joined: Jul 2008


I have taken flavorless whey before, used to buy it from a member of the forum, 4Rings. It tastes like a mixture of diluted milk with water... so it doesn't taste like plain water. It drink it for the function, not for the taste, so its fine by me.

Rather buy whey concentrate/isolate and a casein and use them at specific times rather than a protein blend. But now I'm just using normal whey protein, and for supper I mostly eat chicken and eggs for slower digestion.
Dagger69
post Aug 26 2012, 10:09 PM

u no say?
******
Senior Member
1,196 posts

Joined: Aug 2010
From: Kuala Lumpur


Hey TS, if its cheap, i will buy it. I actually prefer tasteless whey.
lkleon
post Aug 26 2012, 10:31 PM

Getting Started
**
Junior Member
65 posts

Joined: Dec 2010


If only consider the price per serving. I think Dymatize Elite Whey Isolate is cheaper.

For gourmet vanilla, berry blast flavor, a 10lbs having 146+ serving (24g protein, 1.5g fats, 2g carbs every serving) , the price we can get here is around RM280. So, 280/146 = RM1.92 per serving

 

Change to:
| Lo-Fi Version
0.0248sec    0.94    6 queries    GZIP Disabled
Time is now: 24th December 2025 - 07:19 PM