QUOTE(imax80 @ Mar 28 2010, 02:35 PM)
I wan to invest in U.T, below are my calculation for total units,service charge,dividen and total investment after distribution. The figure use is for example calculation only.
Fund A
Price per unit = RM0.2500
service charge = 5.5%
Total Investment = RM5,000
Total Units = RM0.2500 X 5.5% = RM0.0138
RM0.0138 + RM0.2500 = RM0.2638
RM5000/RM0.2638 = 18,953.75 units
Total Service Charge = RM0.2500 X 18,953.75 = RM4738.44
RM5000 - RMRM4738.44 = RM261.56
Let say on distribution day
NAV = RM0.30
Dividen = RM0.05 per unit
18,953.75 units X RM0.05 = RM947.69
Total investment = RM4738.44 + RM947.69 = RM5,686.13
Let say after distribution day
NAV = RM0.25
Reinvest dividen = RM947.69 / RM0.25 = 3790.76 units
so,
total new total units = 3790.76 + 18,953.75 = 22,744.51 units
total investment after distribution = 22,744.51 X RM0.25 = RM5,686.13
is my calculation above correct? appreciate any comments
Best Regards
Almost correct.Fund A
Price per unit = RM0.2500
service charge = 5.5%
Total Investment = RM5,000
Total Units = RM0.2500 X 5.5% = RM0.0138
RM0.0138 + RM0.2500 = RM0.2638
RM5000/RM0.2638 = 18,953.75 units
Total Service Charge = RM0.2500 X 18,953.75 = RM4738.44
RM5000 - RMRM4738.44 = RM261.56
Let say on distribution day
NAV = RM0.30
Dividen = RM0.05 per unit
18,953.75 units X RM0.05 = RM947.69
Total investment = RM4738.44 + RM947.69 = RM5,686.13
Let say after distribution day
NAV = RM0.25
Reinvest dividen = RM947.69 / RM0.25 = 3790.76 units
so,
total new total units = 3790.76 + 18,953.75 = 22,744.51 units
total investment after distribution = 22,744.51 X RM0.25 = RM5,686.13
is my calculation above correct? appreciate any comments
Best Regards
The calculation used in PM....
5.5% s.c., rm5000 cap, unit price 25sen
Amt after s.c = 5000/1.055 = 4,739.34
s.c paid = 260.66
amt of units = 4,739.34/0.25 =18,957.36 units
avg cost price per unit = 0.2637/unit
--- Dividend is paid to you without you needed to top up your capital.
therefore, the dividend given should not be counted into your total investment. So, your total investment remains at rm5000
0.05sen dividen x 18957.36 units = RM947.87 (gross dividend before tax)
Reinvest at 0.25 = 947.87/0.25 = 3,791.48 units
total units = 18957.36 + 3,791.48 =22,748.84 units
avg cost price per unit after distr reinvestment = 5000/22,748.84 = 0.2198/units
Something extra:
Capital gain before distr = (0.30 - 0.2637)/0.30 x 100 = 12.1%
Capital gain after distr= (0.25 - 0.2198)/0.25 x 100 = 12.8%
not much difference, & do bear in mind that the distribution is calculated as gross distribution before tax
Mar 28 2010, 03:20 PM

Quote
0.0464sec
0.60
7 queries
GZIP Disabled