Welcome Guest ( Log In | Register )

Outline · [ Standard ] · Linear+

 Buying fruits - charged by weight or per piece, Which one more worth

views
     
TSChrono-Trigger
post Jun 4 2025, 10:55 PM, updated 7 months ago

BY SELF ONE IS DEFILED AND PURIFIED
*******
Senior Member
4,310 posts

Joined: Aug 2013
I think /kg is a kind of unfair trade practice don’t u think ?

Rm12/kg for navel orange , like how are we supposed to know how many oranges I will be getting until I weigh them ?

Sometimes I just put back the fruits when over my budget.

/k any comment ?

In before I need to earn money

This post has been edited by Chrono-Trigger: Jun 4 2025, 10:55 PM
y500
post Jun 4 2025, 10:56 PM

Casual
***
Junior Member
336 posts

Joined: May 2013

Buy pre cut fruit, buka and eat jer
LDP
post Jun 4 2025, 10:59 PM

On my way
****
Junior Member
638 posts

Joined: Sep 2011
Based on my observation, oranges, apples, pears, it goes by piece...5 pc for 10 for ie...but since RM depreciated, I have seen certain vendor start selling by kg ...

 

Change to:
| Lo-Fi Version
0.0168sec    1.38    5 queries    GZIP Disabled
Time is now: 19th December 2025 - 06:09 AM