Outline ·
[ Standard ] ·
Linear+
Gaji 8k, not enough for family of 3?, (Let's see what's wrong.)
|
mac_mac21
|
Oct 7 2021, 09:28 AM
|
Getting Started

|
Clearly many /k don't cook proper food at home ,
Ikan kembong / selar is not cheap , tenggiri sure once in blue moon
Whole chicken also > rm20
Beef/kambing don't need to say lah...
Not include other monthly groceries , toiletries, laundry detergent, LPG gas , cleaners etc etc
kids need new clothing every month, not gonna stay baby forever
Wife also need new clothes because they are women , not men , men all can cincai t-shirt for 2-3 years no need buy
Deswai many /k still have strong left hand , scared salary magic become rm100 every month
|
|
|
|
|
|
mac_mac21
|
Oct 8 2021, 02:57 PM
|
Getting Started

|
QUOTE(Cookie101 @ Oct 7 2021, 10:32 AM) Salmon 35/kg - 5-6 slices Jiken 6/kg - one whole jiken RM12-15 Even kampung jiken 9/kg that’s 20-25 this can feed 3-5 people when and where the last time you do your groceries ? my reference price should be similar to current HERO supermarket in klang valley
|
|
|
|
|
|
mac_mac21
|
Oct 8 2021, 10:37 PM
|
Getting Started

|
QUOTE(Cookie101 @ Oct 8 2021, 03:57 PM) Just two weeks ago. Bought 3 chicken Whole jiken is always cheaper and can buy in bulk when there’s discount Dont have whole jiken price but u can see. Even Jiken leg is just 9/kg. Nak spend 10k also can. Depends on how you buy and where u spend. Lol unless you like to fossilized your chicken leg in freezer , then buy in bulk , price only during promo period
|
|
|
|
|