Outline ·
[ Standard ] ·
Linear+
Recommend me a Good flavor and taste for Protein
|
internaldisputes
|
Jul 4 2018, 03:38 PM
|
|
QUOTE(MasBoleh! @ Jul 4 2018, 01:04 PM) I am sorry, can I ask why that protein? Why not others? I mean why chose it? All whey works the same. What makes me choose the brand is because of the price and taste. The 5kg pack that I bought recentl costs me only RM300+ and it can last 3 months+ for me.
|
|
|
|
|
|
MasBoleh!
|
Jul 5 2018, 12:40 AM
|
|
QUOTE(internaldisputes @ Jul 4 2018, 03:38 PM) All whey works the same. What makes me choose the brand is because of the price and taste. The 5kg pack that I bought recentl costs me only RM300+ and it can last 3 months+ for me. So 1 month RM 100 like that. Hmm.. thank you so much
|
|
|
|
|
|
TSmissysleepy
|
Jul 5 2018, 06:58 AM
|
|
QUOTE(internaldisputes @ Jul 4 2018, 03:38 PM) All whey works the same. What makes me choose the brand is because of the price and taste. The 5kg pack that I bought recentl costs me only RM300+ and it can last 3 months+ for me. would you prefer isolate or whey. I read this Dr Mercola article and he said that Isolate is not so good compares to concentrate but isolate prices are more expensive than whey . what's your opinion on this.
|
|
|
|
|
|
skystrike
|
Jul 5 2018, 11:44 AM
|
|
QUOTE(MasBoleh! @ Jul 4 2018, 01:04 PM) I am sorry, can I ask why that protein? Why not others? I mean why chose it? for me becoz of taste n price....any protein also ok...personal preference...
|
|
|
|
|
|
TSmissysleepy
|
Jul 5 2018, 10:10 PM
|
|
QUOTE(MasBoleh! @ Jul 4 2018, 03:08 AM) QUOTE(skystrike @ Jul 4 2018, 09:32 AM) can share how much is 1kg ?
|
|
|
|
|
|
MasBoleh!
|
Jul 6 2018, 03:10 AM
|
|
QUOTE(skystrike @ Jul 5 2018, 11:44 AM) for me becoz of taste n price....any protein also ok...personal preference... I see. Thank you
|
|
|
|
|
|
skystrike
|
Jul 6 2018, 10:15 AM
|
|
QUOTE(missysleepy @ Jul 5 2018, 10:10 PM) can share how much is 1kg ? https://www.musclemaniaclub.net/myprotein/m...ein-impact-whey
|
|
|
|
|