for comparison purposes
my own take of unicorn milk cost me around 30 sen per ml after buying stuff in bulk. so a 30ml bottle would cost you RM9. 5 or 6 flavourings.
the original (leaked version) of unicorn milk, if you try to make some, would cost you almost double that amount.
generally my own original us-grade ejuice recipes would cost me around 25-40 sen per ml. 5-8 flavourings.
now, if you use locally-made flavourings, like most local ejuice brands do, it would cost you around RM2-5 bucks per bottle, which is around 5-16 sen per ml. 4 flavourings max (flavour+sweetener+colouring+another flavour maybe), and china-made Nic.
and whatever shit that guy wrote, he failed to understand that you CANNOT and SHOULD NOT use bakery-grade/food-grade/super-grade VG and PG. only USP grade, which is a lot more expensive. you can't even use food grade PG and VG for your dog food, that's how disgusting those things are.
food for thought: if you're like me, and tried making and tasting and vaping US flavourings for quite some time, it's easy to clone US ejuices. for instance, got this guy who wanted to buy my stuff in bulk, and when I met him he was praising this ejuice called aquarius or something made by Twelve I think. some mojito and orange and something I forgot. tried puffing a few times, can guess already that they use Capella-branded flavourings like orange creamsicle, rum, mint, etc. so to those who DIY, keep trying, and never forget to experiment and explore!
This post has been edited by C-Fu: Oct 9 2015, 10:29 PM
LYN OFFICIAL VAPING THREAD V28 - End Of Vape?, Whose Fault Is It?
Oct 9 2015, 10:25 PM
Quote


0.0570sec
0.43
7 queries
GZIP Disabled