QUOTE(ripplezone @ Oct 8 2016, 10:51 AM)
That's a saving of about 25% or more after adjusting for protein content per gram!
» Click to show Spoiler - click again to hide... «
Assuming a tub of ON Gold Standard is about RM200 - RM210 for 2.27KG (2270g).
A 32g serving gives 24g protein, i.e. 0.75g protein per g of powder.
So per gram of protein costs between 11.75 sen to 12.33 sen.
MyProtein selling at RM360 is 5kg
A serving of 25g gives about 21/22g protein, i.e. at least 0.84g protein per g of powder.
So per gram of protein costs about 8.57 sen (or slightly cheaper based on the flavour).
(edit: just realised you wrote that myprotein's RM360 is promo price

still on my tub of ON)
However, pure isolates or not is a matter of preference, as there's not much of a difference in terms of tangible effects.
I'd also check out the amount of leucine myprotein contains, if it's higher than ON then it's a big YES.
Labdoor is backed by reputed organisations, so I don't think they'd commit fraud, so the purity of the product (in terms of safety) should be fine.
I wouldn't pay much attention to their ranking system though, as I believe it's incomplete.
There is one, pure isolates is great for people who are lactose intolerant. Yes, concentrate is low in lactose, isolates are lactose free. Again, not that big of a difference for most of us.
Your calculations is correct, thus the reason for me getting the MyProtein - Best bang for buck on a quality assured product. Be in ON or MyProtein, I doubt you can go wrong either way. But I am raving about the Natural Choc! It's Milo! Except bit sweeter aftertaste and somewhat chalky/powdery.. I noticed if you used a blender bottle it reduces the chalky/powdery taste.