QUOTE(Ken @ Oct 22 2010, 10:40 AM)
a tithe is 10% of your gross income Personal financial management, V2
Personal financial management, V2
|
|
Oct 22 2010, 11:00 AM
Return to original view | Post
#1
|
|
VIP
8,023 posts Joined: Jan 2003 From: :: Cheras :: |
|
|
|
|
|
|
Oct 25 2010, 10:11 AM
Return to original view | Post
#2
|
|
VIP
8,023 posts Joined: Jan 2003 From: :: Cheras :: |
|
|
|
Nov 1 2010, 03:46 PM
Return to original view | Post
#3
|
|
VIP
8,023 posts Joined: Jan 2003 From: :: Cheras :: |
QUOTE(Andrew Lim @ Nov 1 2010, 03:33 PM) That's what I said. I'm trying to stop purchasing any more phones until next year. If you keep on doing what you've been doing, you'll get what you've been getting.But so many nice phones released around this time. I know what you're thinking, why does anybody need more than one phone? Problem is I like switching phones depending on my mood. If you enjoy the phones more than having money then by all means, be happy |
|
|
Nov 24 2010, 08:24 AM
Return to original view | Post
#4
|
|
VIP
8,023 posts Joined: Jan 2003 From: :: Cheras :: |
|
|
|
Nov 24 2010, 11:17 AM
Return to original view | Post
#5
|
|
VIP
8,023 posts Joined: Jan 2003 From: :: Cheras :: |
QUOTE(Julie28 @ Nov 24 2010, 09:01 AM) 1) Use phone plan that best suit your usage. I use XPax & I xpax-ed all the numbers that I regularly used. Prepaid is sufficient for me. If I too stingy to call, I use office phone 1) I'd draw the line at using office phone to make personal phone calls. You can be stingy but you dont have to be unethical. 4) Groceries...if possible, be a member to the groceries market that u always went to. Choose the cheapest supermarket based on the items u usually buy. U can save there & sometimes got offer to members too.. 4) I'd disagree at looking at cheapest item. I'd go for most value for money. Simple example : RM1.00 for a stick of Milo fuze that I'm familiar with or RM0.85 for a stick of Giant chocolate drink that I may not like. There's a high probability that I'm gonna throw the Giant drink away so for 'testing' purposes hence wasting RM0.85/stick (instead of 'wasting' RM0.15/stick). For that, I'm gonna buy off a friend or try somwhere else first. I happen to like a lot of store-branded products (Tesco choice diapers, cleaning products, Tesco mayo, Carrefour butter, eggs) but for some products (fresh milk, sanitary pads) I'll just stick to the brands I love. Just my 2 sen |
|
Topic ClosedOptions
|
| Change to: | 0.0191sec
0.48
7 queries
GZIP Disabled
Time is now: 29th November 2025 - 07:56 PM |